گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری از گیاه آگلونما

storage-conditions-of-aglaonema-plant

گیاه آگلونما (Aglaonema) از گیاهان آپارتمانی زیبایی است که از شرایط نگهداری آسانی برخوردار است. برای همین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند این گیاه را در لیست گیاهان آپارتمانی خود داشته باشند. از آنجایی که گیاه آگلونما بیشتر به رنگ سبز است، از آن به عنوان گیاه همیشه سبز چینی نیز یاد می‌شود. این گیاه زیبا از گیاهان بومی جنوب شرقی آسیا و جنگل‌های گرمسیری است و بیش از 40 گونه مختلف دارد. یکی از ویژگی‌های آگلونما قابلیت تصفیه هوا و اکسیژن‌سازی است.

این گیاه قادر است تا فرمالدئید و مواد سمی را از هوای اطراف خود جذب کرده و یک محیط با هوای تازه و تمیز فراهم کند. برای همین آگلونما جزو گیاهان مفید آپارتمانی قرار گرفته و ناسا از آن به عنوان یکی از ده‌ها گیاه تصفیه کننده هوا یاد می‌کند. از این گیاه می‌توانید علاوه بر سالن‌های پذیرایی، در اتاق خواب نیز استفاده کنید و با اکسیژن‌سازی در آنجا خواب خوب و عمیقی را تجربه کنید.

در کنار خصوصیت پاکسازی هوا، این گیاه از زیبایی زیادی برخوردار بوده و با استفاده از آن می‌توان به محیط جلوه زیادی بخشید. گیاه آگلونما از برگ‌های خمیده به سمت پایین برخوردار است و ساقه کوتاهی دارد. برگ‌های این گیاه معمولا ابعاد بزرگی دارند و می‌توانند تا 10 الی 30 سانتی‌متر رشد کنند. البته در صورتی که شرایط نگهداری از این گیاه مساعد باشد، برگ‌های آن قادر به رشد تا 60 سانتی‌متر نیز خواهند بود. در برخی مواقع گیاه آگلونما از خود گل‌های سفید کوچکی شکوفا می‌کند که بهتر است برای رشد بهتر گیاه، آنها را قطع کرد.

مراقبت و نگهداری از گیاه آگلونما

 

storage-conditions-of-aglaonema-plant

 

حال که با خصوصیات اصلی گیاه آگلونما آشنا شدید، بهتر است از نحوه نگهداری از آن نیز اطلاع داشته باشید. از آنجایی که این گیاه جزو گیاهان گرمسیری است، در برابر گرما و خشکی مقاومت خوبی دارد. برای همین نگهداری از آن آسان بوده و با توجه به چند نکته می‌توان از گیاه آگلونما برای مدت طولانی نگهداری کرد. در ادامه به شرایط نگهداری از گیاه آگلونما می‌پردازیم:

  • تامین نور مناسب گیاه آگلونما

نور از اصلی‌ترین نیازهای هر گیاهی است که باید به آن توجه شود. گیاه آگلونما از نظر نیاز به نور، جزو گیاهان کم نور قرار داشته و در محیط‌های دارای نور کم قادر به رشد می‌باشد. برای همین اگر آپارتمانتان نورگیر خوبی ندارد، نگران نباشید. این گیاه برای شما گزینه مناسبی خواهد بود. بهتر است از گیاه آگلونما در پشت پنجره‌های شمالی نگهداری کنید تا نور غیر مستقیم به آن تابیده شود.

به هیچ وجه این گیاه آپارتمانی را در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید؛ زیرا این کار باعث آسیب به گیاه و سوختن برگ‌هایش خواهد شد. از آنجایی که آگلونما گونه‌های مختلفی دارد، در هنگام خرید از فروشنده راجع به نور مورد نیاز گیاه بپرسید. اما به طور کلی گونه‌های رنگی به نور بیشتری نیاز دارند تا رنگدانه‌هایشان از بین نرود.

  • توجه به میزان آبیاری گیاه آگلونما

دومین فاکتوری که باید به آن توجه داشته باشید، میزان آبیاری گیاه آگلونما و مقدار آن است. این گیاه همچون بسیاری از گیاهان آپارتمانی، زمانی به آبیاری نیاز پیدا می‌کند که سطح روی خاک آن خشک شده باشد. برای همین همیشه با بررسی خاک گلدان آگلونما، از زمان مناسب آبیاری آن مطلع شوید. در صورتی که در زمان نامناسب و یا در مقدار زیادی آگلونما را آبیاری کنید، گیاه دچار پوسیدگی شده و از بین خواهد رفت. تمام گیاهان آپارتمانی از جمله Aglaonema به آبیاری زیاد حساس هستند و خیلی زود از ناحیه ریشه دچار پوسیدگی و آسیب می‌شوند.

  • توجه به رطوبت مورد نیاز گیاه آگلونما

در کنار آبرسانی گیاه، باید به رطوبت رسانی گیاه نیز توجه داشته باشید. با اینکه گیاه آگلونما قادر است به طور طبیعی رطوبت مورد نیازش را از طریق هوای اطراف دریافت کند؛ اما با این حال بهتر است گاهی از روش غبارپاشی برای تامین رطوبت گیاه آگلونما استفاده کنید. برای این کار کافیست برخی اوقات که احساس کردید رطوبت گیاه کافی نیست، بر روی برگ‌های آن مقداری آب اسپری کنید.

همچنین می‌توانید در زیرگلدانی گیاه، مقداری آب و تعدادی سنگ ریزه بریزید تا رطوبت گیاه از طریق خاک تامین شود. از قرار دادن گیاه آگلونما در زیر فن تهویه هوا و یا در نزدیکی بخاری و لوازم گرمایشی خودداری کنید. این کار باعث شده تا گیاه دچار خشکی شده و رطوبت خود را از دست بدهد.

  • تامین خاک مناسب برای گیاه آگلونما

 

storage-conditions-of-aglaonema-plant

 

تامین خاک مناسب نیز یکی از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه داشت. بیشتر گیاهان به خاک با زهکشی مناسب نیاز دارند تا بتوانند آب اضافی را از خود خارج کرده و مواد مغذی را جذب گیاه کنند. بهترین خاک برای گیاه آگلونما خاک حاوی نیتروژن و مواد معدنی غنی است.

این خاک باید نرم و سبک باشد تا هوا به راحتی از میان آنها عبور کند. استفاده از خاک‌های پیت، خاک باغچه، خاک برگ و ماسه برای آگلونما مناسب خواهد بود. برای همین می‌توانید با ترکیب این خاک‌ها با یکدیگر، بهترین خاک را برای گیاه آگلونما مهیا کنید. در کنار استفاده از خاک مناسب، از کوددهی به گیاه غافل نشوید و به آن نیز توجه داشته باشید.

  • کوددهی به گیاه آگلونما

با کودرسانی به موقع به گیاهان آپارتمانی، رشد آنها افزایش پیدا خواهد کرد. برای گیاه آگلونما نیز می‌توانید با دادن کودهای نمک حاوی ازت، آنها را مغذی کنید. با این کار رشد و باروری گیاه بیشتر شده و شادابی و تازگی گیاه دو چندان خواهد شد. بهترین زمان برای کوددهی به گیاه آگلونما در فصل بهار و تابستان به صورت ماهی یک بار است. در فصل پاییز و زمستان نیز می‌توانید هر سه ماه یک بار (به صورت فصلی) گیاه را کودرسانی کنید.

شناخت بیماری‌های گیاه آگلونما و درمان آنها

حال که با شرایط کلی نگهداری از گیاه آگلونما آشنا شدید، بهتر است با بیماری‌هایی که ممکن است این گیاه به آنها دچار شود نیز آشنا شوید. پیش از هر چیز باید بگوییم در صورتی که شرایط نگهداری از گیاه آگلونما مناسب نباشد، امکان ابتلای آن به بیماری‌های ذکر شده وجود خواهد داشت. برای همین اگر به خوبی از آگلونما نگهداری کنید، شاهد بیماری و قارچ زدگی آن نخواهید بود.

  • زرد شدن برگ‌های گیاه

 

storage-conditions-of-aglaonema-plant

 

زمانی که برگ‌های گیاه آگلونما به خصوص برگ‌های پایینی آن به رنگ زرد درآیند، یعنی گیاه از آبیاری زیادی برخوردار شده است. برای درمان این بیماری گیاه نیز به انجام کار خاصی نیست؛ کافیست گیاه را به یک مکان گرمتر منتقل کرده و آبیاری را کاهش دهید. در صورتی که برگ‌های زرد آگلونما زیاد باشد، می‌توانید با هرس کردن آنها را از برگ‌های سبز و سالم گیاه جدا کنید.

  • کوچک شدن برگ‌های گیاه

زمانی که برگ‌های گیاه آگلونما کوچکتر از حد طبیعی شوند، نشانگر کوچک بودن اندازه گلدان و یا متراکم شدن ریشه‌های گیاه است. برای درمان این مشکل در ابتدا ریشه‌های گیاه را بررسی کنید و اگر در آنجا شاهد مشکلی نبودید، اقدام به تعویض گلدان کنید. با تعویض گلدان آگلونما و رساندن مواد مغذی به آن، گیاه را به خوبی تغذیه و درمان کنید.

  • شل شدن برگ‌های گیاه

اگر برگ‌های گیاه آگلونما دچار شل شدگی شوند، نشانگر کم آبی و پایین بودن رطوبت گیاه است. در این زمان معمولا برگ‌های شل گیاه، شروع به ریزش می‌کنند. در این شرایط باید گیاه را به طور مناسب آبیاری کرده و رطوبت مورد نیاز آن را فراهم کنید.

  • لوله شدن برگ‌های گیاه

در نهایت آخرین بیماری شایعی که در گیاه آگلونما شاهد خواهید بود، لوله شدن برگ‌های گیاه است. برخی اوقات برگ‌های باز گیاه به شکل لوله‌ای جمع شده و حالت پیچ خوردگی پیدا می‌کنند. این مشکل به خاطر خشکی هوا، وجود آفات گیاهی و یا کمبود مواد مغذی است. برای همین با برطرف کردن این موارد می‌توان گیاه را همچون روزهای اول شاداب کرد. لازم به ذکر است علاوه بر موارد گفته شده، چندین نوع بیماری دیگری برای گیاه آگلونما وجود دارد که در مطلب دیگری به صورت جداگانه به آنها اشاره خواهیم داشت.

بهترین زمان تعویض خاک و گلدان آگلونما

 

storage-conditions-of-aglaonema-plant

 

بهتر است خاک گیاه آگلونما را سالانه یا هر دو سال یک بار عوض کنید. این کار باعث شده تا گیاه از خاک غنی با مواد معدنی بهره‌مند شده و رشد بهتری پیدا کند. زمانی که برای تعویض خاک گیاه اقدام می‌کنید، می‌توانید گلدان آن را نیز عوض کرده و گیاه را به گلدان بزرگتری انتقال دهید. اندازه‌ای که برای گلدان آگلونما در نظر می‌گیرید باید متناسب با اندازه گیاه و تراکم ریشه‌های آن باشد.

جمع بندی

گیاه آگلونما (Aglaonema) از جمله گیاهان آپارتمانی زیبایی است که خاصیت تصفیه هوا و اکسیژن‌سازی دارد. این گیاه زیبا در گونه‌های مختلفی موجود است که تقریبا تمام آنها شرایط نگهداری یکسانی دارند. این گیاه آپارتمانی به نور کم و غیر مستقیم نیاز دارد و در محیط‌های کم نور نیز قابل رشد است. برای همین بیشتر افراد می‌توانند از آن در خانه یا محل کار خود نگهداری کنند.

علاوه بر این، گیاه آگلونما گیاهی کم آب است و تنها در شرایطی به آبیاری نیاز پیدا می‌کند که چند سانتی‌متر از سطح خاک آن خشک شده باشد. همانطور که مشخص است گیاه آگلونما از شرایط نسبتا آسانی برای نگهداری برخوردار است و در صورت توجه به نور، رطوبت، دما، کود و خاک مناسب از آن می‌توان برای مدت طولانی نگهداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *