گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری از یوکا

صفر تا صد نگهداری از یوکا

یوکا نام یکی از گیاهان زیبا متعلق به خانواده لیلیاسه است. این گیاه که از برگ‌های سوزنی شکل و شمشیری برخوردار است، متعلق به بخش‌های جنوب غربی آمریکا می‌باشد. گیاه یوکا جزو گیاهانی است که به دلیل زیبایی و مقاومت خود، مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد و عده‌ی زیادی از آن در منزل نگهداری می‌نمایند. این افراد بهتر است از نحوه نگهداری گل یوکا در منزل آگاهی داشته باشند تا بتوانند از آن برای مدت طولانی نگهداری نمایند. شرایط نگهداری گل یوکا کار سختی نبوده و تقریبا هر فردی میتواند از پس آن برآید. در این مطلب به نکات مهم نگهداری از گیاه یوکا اشاره داشته و با نحوه پرورش آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

یوکا؛ یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم و زیبا

یوکا (Yucca) یکی از گیاهان آپارتمانی است که در عین زیبایی، از مقاومت زیادی در برابر خشکسالی و آفات برخوردار است. برای همین است که افراد زیادی علاقمند به نگهداری گیاه یوکا در منزل هستند. این گیاه از برگ‌های بزرگ و نوک تیزی برخوردار است که دائما در حال رشد می‌باشند. هر چقدر سن گیاه بیشتر شود، برگ‌های پایین آن شروع به ریزش کرده و حجم برگ‌های آن کاهش پیدا خواهد کرد. از این رو با افزایش سن گیاه یوکا، تقریبا ساقه آن بدون برگ خواهد شد. گیاه یوکا ممکن است هر چند سال یک بار شروع به گلدهی نماید. گل‌های گیاه یوکا، از رنگ سفید و کرم برخوردار هستند و عطر خوبی دارند. خوب است بدانید گیاه آپارتمانی یوکا انواع زیادی چون یوکا زنگوله‌ای، یوکا جواهری، یوکا ابلق، یوکا آمریکایی و… دارد.

شرایط نگهداری گل یوکا در منزل به چه صورت است؟

 

شرایط نگهداری گل یوکا در منزل به چه صورت است؟

 

اگر قصد دارید از درختچه یوکا در منزل خود نگهداری کنید، باید به نکات مهمی در این رابطه دقت داشته باشید. هر گیاه آپارتمانی نیاز به نور، آبیاری و خاک مناسب دارد تا بتواند به بهترین شکل ممکن رشد نماید. گیاه یوکا نیز به همین صورت بوده و باید به فاکتورهای مهمی در نگهداری از آن توجه داشت. در ادامه به مهمترین نکات و نحوه نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی یوکا اشاره خواهیم داشت.

بهترین ترکیب خاک یوکا

خاکی که برای گیاهان آپارتمانی در نظر گرفته می‌شود، باید از مواد مغذی لازم برخوردار باشد تا گیاه بتواند از آن به خوبی تغذیه کند. علاوه بر این بیشتر گیاهان آپارتمانی به خاکی نیاز دارند که سبک بوده و از زهکشی خوبی برخوردار باشد. گیاه یوکا نیز به دلیل آنکه در بیابان‌های شنی رشد می‌کند، به خاکی نیاز دارد که همچون شن و ماسه زهکشی مناسبی داشته باشد. برای همین ترکیب خاک پیت ماس، پرلیت و خاک باغچه برای گیاه یوکا گزینه مناسبی است. همچنین میتوانید از مخلوط خاک برگ، مقداری ماسه درشت و پرلیت نیز برای این گیاه استفاده نمایید. گیاه یوکا به خاک‌های قلیایی علاقه بیشتری دارد و بهتر است در خاک‌های اسیدی کاشته نشود. بهترین میزان PHP خاک برای این گیاه، بین 5.5 الی 7.5 است.

نحوه آبیاری گیاه یوکا به چه صورت است؟

 

نحوه آبیاری گیاه یوکا به چه صورت است؟

 

از آنجایی که یوکا متعلق به مناطق بیابانی است، به آبیاری زیاد علاقه‌ای ندارد و گیاهی کم آب به حساب می‌آید. با این حال باید یک برنامه منظم برای آبیاری یوکا داشته باشید و آن را در بازه‌های منظمی آبیاری نمایید. در فصول بهار و تابستان که زمان رشد گیاه است، به آبیاری گیاه توجه زیادی داشته باشید. بهترین کار این است که قبل از آبیاری، خاک گلدان را بررسی کنید و در صورتی که 2 الی 3 سانتی‌متر از سطح خاک شده بود، برای آبیاری اقدام نمایید. در فصل پاییز و زمستان باید فواصل آبیاری گیاه یوکا را کاهش دهید و به هر چند هفته یک بار برسانید. معمولا فصل پاییز و زمستان زمان استراحت گیاهان است و نباید به مقدار زیادی مورد آبیاری قرار بگیرند. نکته آخر راجع به آبیاری یوکا این است که میزان آبیاری باید به گونه‌ای باشد که آب اضافی از بخش انتهای گلدان شروع به خارج شدن نماید. برای همین به هیچ وجه اجازه ندهید آبیاری زیاد منجر به غرقاب شدن خاک گلدان شود؛ چرا که خیس ماندن طولانی خاک یوکا، سبب آسیب به ریشه‌ها و از بین رفتن گیاه خواهد شد.

بهترین دمای محیط برای گیاه آپارتمانی یوکا

گیاهانی که در بیابان رشد می‌کنند، نسبت به تغییرات دمایی حساسیت زیادی ندارند. گل یوکا نیز به همین صورت است و می‌تواند بازه‌های دمایی مختلف را تحمل نماید. برای همین است که بسیاری از افراد از این گیاه در بالکن و حیاط نگهداری می‌کنند. در صورتی که گیاه Yucca را در محیط‌های باز نگهداری می‌کنید، آن را در فصول سرد به فضاهای داخلی منتقل کنید. قرار گرفتن این گیاه در دماهای زیر 0 درجه سانتی‌گراد ممکن است باعث آسیب رساندن به آن شود. به طور کلی میتوان گفت بهترین دما برای گیاه یوکا، بین 10 الی 30 درجه سانتی‌گراد (یا 13 الی 27 درجه) است.

میزان نور مورد نیاز گیاه یوکا

 

میزان نور مورد نیاز گیاه یوکا

 

گیاه یوکا جزو گیاهان نور دوست است و حتی قادر است نور مستقیم خورشید را تحمل نماید. در صورتی که از ابتدای بهار گیاه یوکا را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید، این گیاه قادر است همیشه این نور را تحمل کند؛ اما اگر از ابتدا آن را در محیطی با نور فیلترشده قرار دهید، بهتر است همیشه نور غیر مستقیم برای یوکا فراهم کنید. بهترین مکان قرارگیری یوکا برای دریافت نور، پشت پنجره‌های جنوبی است. در این مکان گیاه نور مورد نیاز خود را دریافت کرده و به خوبی رشد خواهد کرد. گیاه یوکا در حدود 6 الی 9 ساعت در روز، نیاز به نور خورشید دارد.

آیا گیاه یوکا به رطوبت‌رسانی نیاز دارد؟

مناطق کویری و بیابانی از رطوبت بسیار پایینی (در حدود 10 درصد) برخوردارند؛ از این رو گیاهانی که در این مناطق رشد می‌کنند، خود را با رطوبت پایین وفق می‌دهند. گیاه یوکا نیز به رطوبت زیادی نیاز ندارد و نباید با روش‌هایی چون ساخت جزیره یا غبارپاشی، رطوبت‌رسانی شود. این گیاه رطوبت معمول محیط را ترجیح می‌دهد و با محیط‌های خشک سازگاری بیشتری دارد. از این رو میتوان گفت گیاه یوکا در شهرهای شمالی کشور به دلیل رطوبت بالا، دوام و عمر زیادی نخواهد داشت. پس اگر محیط زندگیتان از رطوبت زیادی برخوردار است، بهتر است از فکر خرید یوکا منصرف شوید.

چه زمانی باید برای کوددهی به یوکا اقدام کرد؟

چه زمانی باید برای کوددهی به یوکا اقدام کرد؟

 

گیاه یوکا همچون بسیاری از گیاهان دیگر، نیاز به کوددهی دارد؛ اما مقدار کوددهی این گیاه زیاد نبوده و تنها دو بار در سال نیاز به این کار می‌باشد. بهترین زمان برای کوددهی گیاه یوکا، در بهار و اواسط تابستان است. در این فصول به دلیل اینکه زمان رشد گیاه است، بهتر است برای کوددهی یوکا اقدام شود. کودهایی مانند 202020 گزینه خوبی برای گیاه یوکا هستند و مواد مغذی لازم را برای آن فراهم می‌کند. توجه داشته باشید اگر گیاه یوکا از سن بیشتری برخوردار باشد، نیاز به کوددهی کمتری خواهد داشت.

چند نکته برای نگهداری یوکا در حیاط

گیاه یوکا جزو گیاهانی است که علاوه بر فضاهای آپارتمانی، قابلیت نگهداری در حیاط و بالکن را نیز دارد. در صورتی که از این گیاه در حیاط نگهداری می‌کنید، باید به چند نکته توجه داشته باشید:

  • اگر گیاه یوکا را در باغچه می‌کارید، نباید آن را نزدیک گیاهانی قرار دهید که نیاز به خاک غنی دارند.
  • بهتر است گیاه یوکا در جایی کاشته شود که ساعاتی از روز در سایه و ساعاتی دیگر در آفتاب باشد.
  • از آنجایی که گیاه یوکا در زمان بلوغ به پهنای 90 سانتی‌متر می‌رسد، باید فضای کافی جهت رشدشان فراهم شود.

علت شل شدن برگ‌های یوکا

گیاه یوکا نسبت به آفات مقاوم است؛ اما ممکن است بر اثر شرایط نگهداری نادرست، دچار بیماری‌های قارچی شود. بیماری قارچی باعث می‌شود تا برگ‌های گیاه یوکا رو به زردی رفته و برگ‌هایش شل شوند. برای همین باید به شرایط محیط نگهداری یوکا توجه داشته و نور مناسب و تهویه خوبی برای آن فراهم کرد. همچنین این گیاه نباید با اسپری غبارپاشی شود و برگ‌هایش با آب خیس شوند. با توجه به این نکات می‌توانید از بروز بیماری‌های قارچی و شل شدن برگ‌های یوکا جلوگیری نمایید.

مشکلات رایج گیاه یوکا و دلایل آن

 

مشکلات رایج گیاه یوکا و دلایل آن

 

  • سیاه شدن برگ‌های یک شاخه: علت آبیاری زیاد
  • زرد شدن برگ‌های زیرین گیاه: علت کافی نبودن نور دریافتی
  • سفید شدن سطحی برخی از برگ‌های گیاه: علت بیماری سفیدک
  • خشکی برگ‌ها در زمستان: علت گرمی بیش از حد هوای محیط

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل نحوه نگهداری از گیاه یوکا (grow yucca) را شرح دادیم. گیاه یوکا جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم است و شرایط نگهداری در داخل و خارج از منزل را دارد. از آنجایی که این گیاه یک گیاه بیابانی محسوب می‌شود، با شرایط خشک و کویری سازگاری بیشتری دارد. از این رو نباید به مقدار زیادی آبرسانی شود و در محیط‌های مرطوب قرار بگیرد. گیاه یوکا محیط‌هایی با نور زیاد غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد و با دماهای بین 10 الی 30 درجه سانتی‌گراد سازگاری بیشتری دارد. بنابراین اگر قصد خرید گیاه یوکا را دارید، به این نکات توجه داشته باشید تا بتوانید از این گیاه زیبا مدت زمان بیشتری نگهداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *