گیاهان آپارتمانی

بیماری های گیاه دراسنا پیله موآ

disease-of-dracena-rikki

پیله موآ یا دراسنا ریکی نام یکی از گیاهان خانواده دراسنا بوده که افراد زیادی از آن در آپارتمان نگهداری می‌کنند. پیله موآ متعلق به نواحی شرقی آفریقا بوده و گیاهی نسبتا مقاوم به حساب می‌آید. با وجود مقاومتی که این گیاه دارد، برخی اوقات ممکن است دچار بیماری و آفاتی بشود.

برای همین افراد باید نسبت به بیماری‌ های گیاه دراسنا پیله موآ شناخت کافی داشته باشند و در سریعترین زمان ممکن برای حل مشکلات گیاه اقدام نمایند. در ادامه این مطلب به بررسی بیماری‌ها و آفات گیاه پیله موآ اشاره خواهیم داشت.

بررسی بیماری‌های دراسنا پیله موآ و حل آنها

  • ایجاد لکه‌های برگی

برخی اوقات بر روی برگ‌های گیاه دراسنا پیله موآ لکه‌هایی دیده می‌شود. این لکه‌ها که بیشتر به رنگ قرمز هستند، معمولا به دلیل قرارگیری گیاه در معرض هوای گرم پدید می‌آیند. برخی مواقع حجم این لکه‌ها بسیار گسترده شده و بخش زیادی از یک برگ را فرا می‌گیرد. این امر سبب پوسیدگی در محل شده و باعث از بین رفتن برگ لک شده خواهد شد.

برای پیشگیری از ایجاد لکه‌های برگی بر روی گیاه دراسنا پیله موآ باید 2 نکته را در نظر داشته باشید. نکته اول این است که از قرار دادن گیاه در زیر نور مستقیم خورشید برای طولانی مدت جلوگیری کنید. و نکته دوم اینکه هنگام آبیاری گیاه مراقب باشید آب بر روی برگ‌های آن نریزد.

برای این کار بهتر است آبیاری را از سمت پایین گیاه انجام دهید و از بالا به آن آب نپاشید. حال هر زمانی که با لکه‌های رنگی بر روی پیله موآ مواجه شدید، بهتر است برگ‌های آلوده را قطع کنید تا موجب گسترش آن نشود. استفاده از قارچ‌کش نیز برای برطرف کردن این مشکل کارساز خواهد بود.

  • کمرنگ شدن برگ‌ها

زمانی که برگ‌های گیاه پیله موآ شروع به کمرنگ شدن و ریزش پیدا می‌کنند، یعنی گیاه دچار بیماری شده است. علت این امر قرارگیری گیاه در هوای گرم و خشک است. برای همین باید در این شرایط گیاه دراسنا پیله موآ را به مکان خنک‌تری منتقل کنید تا هوای تازه و نسبتا خنکی استنشاق کند.

برای جلوگیری از این امر بهتر است در فصل تابستان گیاه پیله موآ را هفته‌ای 1 الی 3 مرتبه غبارپاشی کنید. این کار موجب رسیدن رطوبت کافی به گیاه شده و از خشکی زودرس آن جلوگیری خواهد کرد.

  • مشاهده کنه‌ بر روی گیاه

گاهی اوقات ممکن است گیاه دراسنا پیله موآ دچار کنه‌های ریز قرمز رنگی شود. این کنه‌ها برای گیاه خطرناک هستند و باید خیلی زود برای از بین بردن آنها اقدام کرد. برای از بین بردن کنه‌های گیاه دراسنا پیله موآ می‌توانید از سم‌های مناسب استفاده کرده و گیاه را سمپاشی کنید.

تعداد سم‌پاشی گیاه بسته به مقدار کنه‌ها دارد. هرچقدر کنه‌های موجود در گیاه پیله موآ بیشتر باشند، باید به دفعات بیشتری گیاه را سمپاشی کرد. علاوه بر این، غبارپاشی درست و منظم در کاهش آفات گیاه موثر هستند. برای همین هرگز از غبارپاشی گیاه دراسنا پیله موآ غافل نشوید.

  • کند شدن رشد گیاه

برخی اوقات ممکن است گیاه دراسنا پیله موآ دچار رشد کندی شود. در این شرایط برگ‌های گیاه همچنان ریز هستند و رشد زیادی ندارند. این مشکل نشان دهنده این است که خاک گیاه پیله موآ از مواد مغذی برخوردار نیست و نیاز به تغذیه مناسب دارد. برای همین بهتر است در این شرایط کوددهی گیاه را شروع کرده و به آن مواد و ویتامین‌های لازم را برسانید.

  • زرد شدن نوک برگ‌ها

disease-of-dracena-rikki

اگر برگ‌های دراسنا پیله موآ دچار زرد شدگی شده باشند، یعنی شرایط نگهداری گیاه مناسب نیست. زمانی که گیاه در محیطی گرم و خشک باشد، معمولا دچار بیماری‌های این چنینی می‌شود. برای همین از قرار دادن گیاه پیله موآ در نور زیاد و محیط گرم و خشک خودداری کنید و شرایط نگهداری آن را مساعد نمایید.

  • آبکی و سیاه شدن نوک برگ‌ها

در صورتی که برگ‌های دراسنا پیله موآ به حالت سیاه آبکی درآیند، یعنی آبیاری گیاه بیش از حد انجام شده است. پس بهتر است برای جلوگیری از این بیماری گیاه، در مقدار آبیاری پیله موآ دقت داشته باشید و تنها آن را در زمان مورد نیاز آبدهی نمایید.

  • افتادگی برگ‌های پیله موآ

زمانی که به گیاه دراسنا پیله موآ آب کمی برسد، برگ‌هایش حالت افتادگی پیدا خواهند کرد. در واقع آبیاری بیش از حد و آبیاری کم، از علل بیماری‌های گیاه دراسنا پیله موآ هستند. برای همین در آبدهی به گیاه توجه داشته باشید و اجازه ندهید خاک آن برای مدت طولانی خشک بماند.

خلاصه

گیاه دراسنا پیله موآ (dracaena) جزو گیاهان زیبای آپارتمانی بوده که شرایط نگهداری نسبتا آسانی دارد. در صورتی که شرایط نگهداری از گیاه پیله موآ به خوبی فراهم بوده و در میزان نور و آبیاری آن دقت شود، گیاه رشد خوبی خواهد داشت.

گاهی اوقات ممکن است گیاه دچار بیماری‌هایی شود که بیشتر آنها به دلیل آبیاری نامناسب و نور بسیار زیاد هستند. برای همین افراد باید نسبت به این موارد دقت داشته و شرایط ایده‌آلی برای گیاه فراهم کنند. از بیماری های گیاه دراسنا پیله موآ می‌توان به افتادگی برگ‌ها، تغییر رنگ نوک برگ‌ها، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای و کمرنگ شدن برگها اشاره کرد.

یک نظر در “بیماری های گیاه دراسنا پیله موآ

  1. ماهرخ گفت:

    با سلام و تشکر از سایت خوب و مفیدتون گیاه دراسینا پیله موا ی من دچار آفت شپشک آرد آلو شده ممنون میشم راهنماییم کنید جهت دفع ای آفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *