گیاهان آپارتمانی

معرفی گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم

shade-loving-and-low-light-resistant-plants

افرادی که به نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی علاقه دارند، باید گیاهان را بسته به شرایط محیط و آپارتمان خود انتخاب نمایند. معمولا آپارتمان‌ها و خانه‌ها به صورتی هستند که نور زیادی به داخل آنها تابیده نمی‌شود؛ برای همین بهتر است افراد به سراغ خرید گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم بروند. این نوع از گیاهان می‌توانند در شرایط کم نور نیز به خوبی رشد کرده و برای مدت طولانی طراوت و شادابی خود را حفظ کنند. به دلیل اهمیتی که گل‌های آپارتمانی مقاوم پیدا کرده‌اند، در ادامه به معرفی چند گیاه سایه دوست و مقاوم به نور کم خواهیم پرداخت.

منظور از گیاهان آپارتمانی مقاوم و سایه دوست چیست؟

همانطور که مشخص است گیاه سایه دوست به گیاهی گفته می‌شود که به نور مستقیم خورشید علاقه‌ی زیادی ندارد. این گیاه در محیط‌های نیمه روشن و سایه نیز قابل نگهداری بوده و دچار مشکلاتی با کمبود تابش نور نمی‌شود. بهترین مکان برای نگهداری از گیاهان مقاوم به نور کم، جایی است که نور خورشید به طور غیر مستقیم و فیلتر شده به گیاه تابیده شود. برای همین بهتر است گیاهان آپارتمانی مقاوم را در پشت پنجره‌های جنوبی قرار دهید. با تابش حداقل نور به گیاهان آپارتمانی، رنگ و ظاهر آنها شاداب‌تر شده و رشدشان افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این، با تابش نور کم خورشید به این گیاهان، باکتری‌ها و قارچ‌های آنها از بین رفته و گیاه دچار آسیب و مشکل نمی‌شود. در ادامه به معرفی چند گیاه سایه دوست و مقاوم به نور کم اشاره خواهیم داشت.

  • گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا یکی از گیاهان مقاوم به نور کم است. این گیاه به گونه‌ای است که در محیط‌های کم نور نیز قابلیت رشد و نگهداری دارد و به دلیل عدم وجود نور دچار آسیب نمی‌شود. زاموفیلیا به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد و در سایه و نور کم نیز دوام خوبی دارد. این گیاه که متعلق به نواحی جنوب و شرق آفریقا است، برای نگهداری در خانه گزینه بسیار خوبی می‌باشد. زاموفیلیا دارای انواع مختلفی از جمله بلک، سبز و ابلق است که هر کدام از زیبایی خاصی برخوردار هستند. با خرید زاموفیلیا می‌توانید از یک گیاه سایه دوست و مقاوم به نور کم برخوردار شوید و خانه خود را با آن زینت بخشید.

  • گیاه گازمانیا

گیاه گازمانیا

 

گازمانیا یا بروملید از گیاهان مقاوم به نور کم بوده و خاستگاه اصلی آن آمریکای جنوبی است. این گیاه از ظاهر خاص و زیبایی برخوردار است و دارای گل‌های ستاره شکل بزرگی است. به دلیل زیبایی که گازمانیا دارد، می‌توان از آن برای زینت بخشیدن به محیط خانه استفاده کرد. افرادی که به دنبال خرید گل‌های آپارتمانی  مقاوم هستند و دوست دارند از گل‌های رنگی در دکوراسیونشان استفاده کنند، گیاه گازمانیا گزینه خوبی برایشان خوبی بود. این افراد می‌توانند گیاه گازمانیا را در محیطی با نور غیر مستقیم قرار داده و برای طولانی مدت از زیبایی آن بهره ببرند. این گیاه به تابش نور مستقیم خورشید حساسیت دارد و در صورت قرارگیری در زیر نور آفتاب، دچار آسیب از ناحیه برگ‌هایش خواهد شد. برای همین بهتر است گیاه گازمانیا را در پشت پنجره با نو فیلتر شده قرار دهید و یا از لامپ‌های فلوئورسنت برای تامین نور آن استفاده کنید.

  • گیاه آگلونما

آگلونما از جمله گیاهان آپارتمانی سایه دوست بوده که از نگهداری آسانی برخوردار است. برای همین افرادی که به دنبال گیاهی بی‌آزار و بدون دردسر هستند، می‌توانند آگلونما را در لیست گیاهان آپارتمانی خود قرار دهند. آگلونما انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها به نور خاصی نیاز دارند. بیشتر انواع این گیاه آپارتمانی، به نور خورشید کمی نیاز دارند و جزو گل‌های آپارتمانی مقاوم به حساب می‌آیند. خوب است بدانید میزان نور مورد نیاز آگلونما را می‌توان از رنگ برگ‌هایش به خوبی تشخیص داد. هر چقدر رنگ برگ آگلونما تیره‌تر باشد، یعنی به نور کمتری نیاز دارد. در مقابل هر چقدر رنگ برگ‌ها روشن‌تر بوده و گیاه از برگ‌های صورتی یا نارنجی برخوردار باشد، نور متوسطی نیاز خواهد داشت. برای همین با توجه به گیاه آگلونما باید آن را در جای مناسبی قرار دهید. توجه داشته باشید نور مستقیم خورشید برای این گیاه آپارتمانی مناسب نبوده و سبب آسیب و پوسیدگی آن خواهد شد.

  • گیاه دراسنا پرچمی

دراسنا پرچمی از جمله گیاهان آپارتمانی مقاوم بوده و در نور کم قابل رشد و زنده ماندن است. این گیاه که مقاوم به سایه بوده، گونه‌های مختلفی دارد و به صورت درختچه‌های همیشه سبز رشد می‌کند. در حاشیه برگ‌های سبز این گیاه، نوارهای قهوه‌ای و قرمز رنگی وجود دارد که در نور کافی به خوبی نمایان می‌شوند. دراسنا پرچمی از ظاهری شبیه به نخل برخوردار است و برگ‌های بلند و کشیده‌ای دارد. افرادی که به گیاهان نخل مانند علاقه دارند، می‌توانند دراسنا پرچمی را جزو لیست خرید گیاهان آپارتمانی مقاوم خود قرار دهند. گاهی اوقات دراسنا پرچمی دچار مشکلاتی از ناحیه برگ‌هایش شده که با بررسی آنها می‌توان به عللشان به خوبی پی برد. اگر برگ‌های این گیاه رنگ کمتری پیدا کنند، یعنی نور کافی به آنها نرسیده و نیاز است تا آن را به مکانی با نور بهتر منتقل کرد. توجه داشته باشید نور زیاد و مستقیم نیز باعث آسیب رسانی به گیاه شده و برگ‌های آن را می‌سوزاند.

  • گیاه برگ عبایی

برگ عبایی

 

برگ عبایی از گیاهانی است که در شرایط مختلف قابلیت رشد دارد و برای همین به گیاه آهنین معروف است. افرادی که زمان کافی برای رسیدگی به گیاهان آپارتمانی ندارند، می‌توانند از برگ عبایی برای نگهداری در منزل یا محیط کار خود استفاده کنند. گیاه برگ عبایی گیاهی سایه دوست و مقاوم به نور کم است و در صورت قرارگیری در زیر نور مستقیم خورشید، دچار مشکلاتی می‌شود. یکی از این مشکلات، ایجاد لک‌های سوخته مانندی است که بر روی برگ‌های گیاه ظاهر می‌شود. برای همین گیاه برگ عبایی باید در جایی قرار گیرد که نور به صورت نیم سایه و یا فیلتر شده به آن تابیده شود. البته برگ عبایی را می‌توان در هر نقطه‌ای از منزل قرار داده و از زیبایی آن به خوبی بهره‌مند شد. برای طراوت و شادابی طولانی مدت گیاه، بهتر است رطوبت آن را همیشه تامین کرده و برگ‌های آن را از گرد و غبار بزدایید.

  • گیاه رونده هدرا انگلیسی

هدرا انگلیسی از جمله گیاهان رونده‌ای است که به سایه و محیط‌های کم نور علاقه زیادی دارد. برای همین افرادی که دوست دارند در خانه یا محیط کار از یک گیاه رونده با مقاومت زیاد نگهداری کنند، هدرا انگلیسی گزینه خوبی برایشان خواهد بود. با این که این گیاه جزو گل‌های آپارتمانی مقاوم به حساب می‌آید، با قرارگیری در نور غیر مستقیم رنگ زیباتر و شاداب‌تری پیدا خواهد کرد. افرادی که هدرا انگلیسی را خریداری می‌کنند، می‌توانند آن را در نزدیک نرده قرار دهند تا شاهد رشد و روندگی گیاه بر روی نرده باشند.

  • گیاه پپرومیا چروک

گیاه پرومیا چروک

 

گیاه پپرومیا چروک از جمله گیاهان آپارتمانی بوده که از نگهداری آسانی برخوردار است. این گیاه برگ‌های مینیاتوری زیبایی دارد و با قرارگیری در محیط خانه یا کار، سبب زیباتر شدن فضا خواهد شد. نور مورد نیاز گیاه پپرومیا چروک، نور غیر مستقیم تا نیم سایه است. برای همین این گیاه را نباید در محیط‌های پر نور و زیر تابش مستقیم خورشید قرار داد. بهترین مکان برای نگهداری از گیاه پپرومیا چروک پشت پنجره‌های شمالی و شرقی ساختمان است تا از تابش زیاد نور خورشید در امان باشد.

  • گیاه پرسیاوشان

پرسیاوشان نام گیاهی پر خاصیت است که از برگ‌های ظریف و زیبایی برخوردار است. این گیاه انواع مختلفی دارد که بیشترشان در محیط‌های کم نور و سایه قابل نگهداری هستند. با این که پرسیاوشان از نظر تامین نور کم مشکلی ندارد، اما گیاه حساسی به شمار رفته و نیاز به مراقبت‌های دیگری دارد. یکی از نکاتی که در رابطه با این گیاه باید در نظر داشت، آبیاری مناسب و تامین رطوبت آن است. برای آبیاری این گیاه آپارتمانی حساس، بهتر است از آب‌های جوشانده سرد استفاده کنید تا املاح سنگین وارد خاک آن نشود.

  • نخل شامادورا

شامادورا از نخل‌های زیبا و گیاهان مقاوم آپارتمانی به حساب می‌آید. این نخل از ظاهر ساده و زیبایی برخوردار است و برای مدت طولانی قابل نگهداری می‌باشد. نخل شامادورا در محیط‌های کم نور و نیم سایه نیز قابل نگهداری است؛ اما با قرارگیری در نور متوسط رشد بهتری پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید محیط‌های پرنور برای این گیاه مناسب نیستند و باعث آسیب‌رسانی به گیاه می‌شوند. در صورتی که در تامین نور برای شامادورا مشکل داشتید، می‌توانید از لامپ‌های فلوئورسنت برای آن استفاده نمایید.

جمع بندی

از آنجایی که بیشتر آپارتمان‌ها از نور کمی برخوردار هستند، برای خرید گل و گیاه بهتر است به سراغ انواع گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم رفت. گیاهان آپارتمانی سایه دوست در شرایط کم نور نیز قابل رشد و نگهداری هستند و دچار مشکلاتی از نظر کمبود نور نمی‌شوند. در این مطلب به معرفی چند تا از معروفترین گیاهان آپارتمانی مقاوم و سایه دوست (Shade-Loving Plants for Where the Sun Don’t Shine)

پرداختیم. گیاهانی از جمله زاموفیلیا، آگلونما، دراسنا پرچمی، برگ عبایی، نخل شامادورا و پیرومیا چروک از جمله گل‌های آپارتمانی مقاوم هستند. این گیاهان را می‌توان در هر نقطه‌ای از منزل قرار داده و از زیبایی آنها بهره‌مند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *