گیاهان آپارتمانی

روش تعویض خاک و گلدان سانسوریا

روش تعویض خاک و گلدان سانسوریا

سانسوریا بدون شک یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی است که افراد زیادی علاقمند به نگهداری از آن هستند. این گیاه جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم به حساب آمده و شرایط نگهداری آسانی دارد. برای همین است که افراد زیادی آن را در لیست گیاهان آپارتمانی خود قرار می‌دهند. در صورتی که به چند فاکتور اصلی برای نگهداری از این گیاه توجه شود، می‌توان برای مدت طولانی از آن در خانه یا محل کار نگهداری کرد.

یکی از فاکتورهایی که در نگهداری از سانسوریا اهمیت دارد، زمان تعویض خاک و روش مناسب تعویض آن است. به دلیل اهمیت این موضوع، در این مطلب قرار است به روش تعویض خاک و گلدان سانسوریا بپردازیم و نکات مهم را در این رابطه بیان کنیم. پس اگر شما هم در خانه یا محل کار خود از سانسوریا نگهداری می‌کنید، بهتر است با بهترین روش تعویض خاک گلدان سانسوریا آشنا شوید.

ویژگی‌های خاک گیاه سانسوریا

 

ویژگی‌های خاک گیاه سانسوریا

 

خاک تمام گیاهان آپارتمانی پس از مدتی به دلیل آبیاری زیاد، املاح و مواد مغذی خود را از دست می‌دهد. برای همین گیاه دیگر رشد اولیه را نداشته و مواد مغذی برای رشد را دریافت نخواهد کرد. در این زمان نیاز است تا خاک گلدان را با یک خاک جدید جایگزین کرد. بسته به نوع گیاه آپارتمانی، باید از یک خاک مناسب برای گیاه استفاده کرد. اگر از گیاه سانسوریا نگهداری می‌کنید و قصد تعویض خاک آن را دارید، باید به چند نکته در این رابطه توجه داشته باشید:

  • خاک با زهکشی مناسب

منظور از خاک با زهکشی مناسب این است که آب بتواند به خوبی از درون خاک جریان پیدا کند و بخش اضافی آن از ته گلدان خارج شود. در صورتی که خاک گیاه سانسوریا از زهکشی خوبی برخوردار نباشد، آب مدت زیادی درون خاک جمع شده و خاک خیس می‌ماند. همین امر سبب پوسیدگی ریشه گیاه و در نهایت نابودی آن خواهد شد.

  • خاک سبک

منظور از سبک بودن خاک این است که ریشه‌ها بتوانند به راحتی درون آن رشد کنند. برخی از خاک‌ها به قدری سنگین هستند که باعث عدم رشد ریشه و جریان آب درونشان می‌شوند. برای همین برای گیاه سانسوریا باید یک خاک سبک در نظر بگیرید تا شرایط رشد آن به خوبی فراهم شود.

  • توجه به PH خاک

هر گیاهی نیاز به خاک با PH مناسب دارد. از آنجایی که گیاه سانسوریا به خاک با ویژگی اسیدی تا خنثی نیاز دارد، بهتر است PH آن بین 4.5 تا 7 باشد. مقدار 7 نشان‌دهنده خنثی بودن خاک است و هر چقدر این عدد به 0 نزدیک شود، یعنی خاک خاصیت اسیدی بیشتری دارد. برای همین هنگام خرید خاک گیاه سانسوریا حتما به این مسئله توجه داشته باشید و یک خاک با PH مناسب برای آن خریداری کنید.

بهترین خاک برای گیاه سانسوریا

حال که با ویژگی‌های خاک گیاه سانسوریا آشنا شدید، بهتر است بهترین خاک برای این گیاه آپارتمانی زیبا را بشناسید. برخی از افراد از خاک آماده برای گیاه سانسوریا استفاده می‌کنند و آن را به صورت بسته‌ای از فروشگاه خریداری می‌نمایند. اما ترکیب برخی از خاک‌ها با یکدیگر، بهترین تاثیر را برای رشد گیاه سانسوریا خواهد داشت.

ترکیب خاک‌های رس، ماسه، ورمی کمپوست، شن و کودهای حیوانی یکی از بهترین ترکیب خاک برای گیاه سانسوریا است. همچنین می‌توان برای این گیاه آپارتمانی از ترکیب خاکبرگ به همراه مقداری خاک لومی استفاده کرد. ترکیب خاک برگ، خاک باغچه، ورمی کمپوست، زغال و ماسه نیز یک ترکیب مناسب برای گیاه سانسوریا خواهد بود. در صورتی که این ترکیبات در دسترستان نبود، می‌توانید از ترکیبات دیگری مانند خاک برگ، پرلیت و خاک باغچه استفاده کنید.

تعویض خاک و گلدان سانسوریا به چه صورت است؟

 

تعویض خاک و گلدان سانسوریا به چه صورت است؟

 

برای تعویض خاک و گلدان سانسوریا بهتر است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

  • مرحله اول: بررسی گیاه سانسوریا

قبل از اینکه برای تعویض گلدان و خاک گیاه سانسوریا اقدام کنید، بهتر است گیاه خود را بررسی نمایید. با بررسی گیاه باید به سالم بودن آن پی ببرید و از سلامت کامل گیاه مطمئن شوید. گیاه سالم باید فاقد برگ‌های زرد، آفات و بیماری‌های خاص باشد. در صورتی که هر یک از این عوامل را مشاهده کردید، یعنی گیاه سانسوریا دچار بیماری شده و باید درمان شود.

زمانی که گیاه بیمار باشد، نباید برای تعویض خاک و گلدان آن اقدام کرد؛ چرا که فقط گیاهان سالم می‌توانند گلدان جدیدر را بپذیرند و با محل جدید خود را وفق دهند. پس اگر با بررسی گیاه سانسوریا متوجه بیماری و یا آفات گیاهی شدید، در ابتدا آن را برطرف کرده و سپس به تعویض گلدان آن بپردازید.

  • مرحله دوم: انتخاب گلدان مناسب برای سانسوریا

بسته به اندازه رشد گیاه سانسوریا، باید از یک گلدان مناسب برای آن استفاده کنید. اگر گیاه رشد زیادی نداشته و تنها قصد تعویض خاک آن را دارید، می‌توانید مجددا گیاه را در همان گلدان بکارید؛ اما اگر گیاه رشد خوبی داشته و اندازه آن بزرگتر شده است، بهتر است به سراغ یک گلدان با اندازه بزرگتر بروید.

گلدانی که برای گیاه سانسوریا انتخاب می‌کنید، باید به گونه‌ای باشد که رطوبت و آب اضافی را از خود به خوبی عبور دهد. گلدان‌های سفالی انتخاب خوبی برای گیاه سانسوریا هستند و قادرند رطوبت خاک را به خوبی دفع کنند. توجه داشته باشید انتهای گلدان باید سوراخ باشد و بتواند آب‌های اضافی را از خود خارج کند.

  • مرحله سوم: آماده کرد خاک مناسب برای سانسوریا

در بخش‌های قبلی راجع به بهترین خاک برای گیاه سانسوریا صحبت کردیم. همانطور که گفتیم خاک گیاه سانسوریا باید از زهکشی مناسب برخوردار باشد و سبک باشد. همچنین PH خاک باید مناسب باشد و در محدوده خنثی تا اسیدی قرار داشته باشد. زمانی که خاک گیاه سانسوریا را آماده کردید، می‌توانید به سراغ بخش بعدی بروید.

  • مرحله چهارم: خارج کردن گیاه از گلدان قبلی

برای تعویض گلدان سانسوریا، باید آن را به آرامی از گلدان قبلی خارج کنید. خارج کردن گیاه سانسوریا از گلدان باید با دقت انجام شود تا به ریشه‌های آن آسیبی وارد نشود. بهتر است دستتان را از پایین برگ‌های گیاه بگیرید و گلدان را وارونه کنید. سپس گیاه را به آرامی از گلدان خارج کنید. به هیچ وجه گیاه را با تکان یا فشار زیاد از گلدان خارج نکنید تا ریشه‌های آن آسیبی نبیند.

  • مرحله پنجم: انتقال گیاه به گلدان جدید

زمانی که گیاه سانسوریا را از گلدان قبلی خارج کردید، باید آن را به گلدان جدید منتقل کنید. در ابتدا بهتر است روی سوراخ‌های گلدان چند تکه سنگ کوچک بگذارید تا در زمان آبیاری، خاک از گلدان خارج نشود. سپس شروع به ریختن خاک جدید در گلدان کنید.

خاک باید به قدری در گلدان ریخته شود که زمانی که گیاه روی آن قرار می‌گیرد، انتهای ساقه اصلی از گلدان بیرون آمده باشد. گیاه باید دقیقا در وسط خاک قرار بگیرد و دور آن از خاک پوشیده شده باشد. زمانی که این کار را انجام دادید، می‌توانید آن را آبیاری کنید و در محل جدید یا قدیم خود قرار دهید. همانطور که متوجه شدید تعویض خاک و گلدان گیاه سانسوریا کار سختی نیست و تنها نیاز به کمی حوصله دارد.

چه زمانی برای تعویض خاک و گلدان سانسوریا اقدام کنیم؟

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان سانسوریا چه موقع است؟ بهترین زمان برای این کار اواخر زمستان و شروع فصل بهار است. دلیل آن هم این است که بیشتر گیاهان در فصول سرد رشد زیادی ندارند و در این زمان با تعویض گلدان دچار شوک نمی‌شوند.

با این حال هر زمانی که احساس کردید با تعویض گلدان سانسوریا رشد آن بهتر می‌شود، بهتر است این کار را انجام دهید. زمانی که ریشه‌های سانسوریا رشد زیادی می‌کنند و از زیر گلدان شروع به خارج شدن می‌کنند، بهترین زمان تعویض گلدان آن خواهد بود. برای همین بهتر است هر از گاهی ریشه‌های گیاه و انتهای گلدان را بررسی کنید تا از زمان مناسب تعویض گلدان و خاک مطلع شوید.

جمع بندی

سانسوریا از جمله گیاهان زیبای آپارتمانی بوده که از شرایط نگهداری آسانی برخوردار است. به دلیل زیبایی و مقاومت خوب این گیاه، افراد زیادی علاقمند به نگهداری از آن هستند. برای نگهداری از گیاه سانسوریا در خانه یا محیط کار، باید به چند فاکتور مهم توجه داشت. یکی از این فاکتورها، استفاده از خاک و گلدان مناسب برای گیاه سانسوریا است.

از آنجایی که خاک گیاهان پس از مدتی مواد مغذی خود را از دست می‌دهند، باید آنها را با یک خاک جدید جایگزین کرد. خاکی که برای گیاه سانسوریا استفاده می‌شود، باید از زهکشی مناسب برخوردار بوده و سبک باشد. برای این کار می‌توان از ترکیب چند خاک مختلف استفاده کرد که در این مطلب به طور کامل به آنها اشاره داشتیم. در کنار تعویض خاک، می‌توان اقدام به تعویض گلدان سانسوریا (sansevieria soil replacement method) نیز کرد.

زمانی که رشد گیاه بیشتر شده و ریشه‌های آن دیگر فضای کافی برای رشد نداشته باشند، بهترین زمان برای تعویض گلدان سانسوریا خواهد بود. بهتر است از گلدانی برای سانسوریا استفاده کنید که رطوبت خاک را به خوبی دفع کند و فضای کافی جهت رشد ریشه‌های گیاه را داشته باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *