گیاهان آپارتمانی

نکات نگهداری گیاه برگ انجیری

monstera-deliciosa-maintanance-tips

برگ انجیری (Monstera deliciosa) نام یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی بوده که زادگاه آن متعلق به جنگل‌های باران خیز مکزیک و کلمبیا است. این گیاه برگ‌‌های زیبا و خاصی دارد و به واسطه همین برگ‌هایش معروف شده است. گیاه برگ انجیری همچون دیگر گیاهان آپارتمانی به شرایط نگهداری خاصی نیاز دارد تا به رشد خوبی برسد.

افرادی که به این گیاه علاقه داشته و دوست دارند بخشی از دکوراسیون منزلشان را با گیاه برگ انجیری زینت دهند، می‌توانند با توجه به این نکات همواره گیاه را شاداب و سرزنده نگه دارند. پس اگر شما هم قصد نگهداری از برگ انجیری دارید، با ما همراه شوید تا با نکات مهم در رابطه با نگهداری از گیاه برگ انجیری بیشتر آشنا شوید.

آشنایی بیشتر با گیاه برگ انجیری

monstera-deliciosa-maintanance-tips

 

پیش از آنکه به نکات نگهداری گیاه برگ انجیری بپردازیم، بهتر است در ابتدا کمی با این گیاه آشنا شوید. گیاه برگ انجیری در اروپا به دلیل شکاف‌هایی که در میان برگ‌هایش وجود دارد به پنیر سوییسی معروف می‌باشد. البته نام اصلی این گیاه مونسترا با نام علمی Monstera deliciosa بوده و در ایران به دلیل شباهت کمی که با برگ انجیر دارد، به این نام معروف شده است.

گیاه برگ انجیری در برخی مواقع از خود میوه‌های کال حاوی اسید oxalic تولید کرده که سمی بوده و در صورت خوردن، فرد دچار تورم و تحریک در ناحیه گلو خواهد شد. از شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری می‌توان به نور ملایم غیر مستقیم، آبیاری کم و مناسب و خاک سبک اشاره کرد. در ادامه به بررسی کامل هر کدام از این شرایط خواهیم پرداخت.

چند نکته برای نگهداری صحیح از گیاه برگ انجیری

  • توجه به خاک گیاه برگ انجیری

هر کدام از گیاهان آپارتمانی به خاک مناسبی جهت رشد نیاز دارند. گیاه برگ انجیری نیز نسبت به نوع خاک حساس بوده و نباید برای آن از خاک‌های سنگین استفاده کرد. برای همین خاک‌های سبک با زهکشی بالا بهترین خاک برای گیاه برگ انجیری هستند. در صورتی که بخواهید از خاک‌های ترکیبی استفاده کنید، می‌توانید مقداری خاک برگ، خاک باغچه و مقداری پرلیت را با هم مخلوط کرده و گیاه را درون آن بکارید. استفاده از خاک‌های آماده که ترکیبی از کوکوپیت، پرلیت یا خاک برگ هستند نیز برای گیاه برگ انجیری مناسب می‌باشد.

تنها نکته‌ای که باید در رابطه با خاک گیاه توجه داشته باشید، مسئله زهکشی مناسب و غنی بودن آن است. برای همین هنگام خرید حتما از این موضوع مطلع شده و سپس برای خرید خاک اقدام نمایید. اگر نسبت به تمیز بودن خاک شک داشتید، می‌توانید در دو دفعه اول آبیاری از مقداری آفت کش و قارچ کش استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا در صورت وجود هر گونه آلودگی، کرم و قارچ همگی از بین رفته و خاک کاملا پاکیزه شود.

  • توجه به آبیاری گیاه برگ انجیری

پس از انتخاب خاک مناسب برای گیاه برگ انجیری، باید به آبیاری آن توجه داشته باشید. گیاه برگ انجیری نسبت به آبیاری زیاد حساس است و نیاز به آب زیادی ندارد. برای همین هر زمان که 3 الی 4 سانتی‌متر از سطح آن خشک شده بود، باید نسبت به آبیاری آن اقدام شود.

در صورتی که گیاه برگ انجیری را به مقدار زیادی آبیاری کنید، ریشه‌های آن در معرض پوسیدگی قرار خواهند گرفت. پس حتما بین هر بار آبیاری ابتدا سطح خاک گیاه را بررسی کنید و در صورت خشک بودن، نسبت به آبیاری آن اقدام کنید. در هر بار آبیاری به قدر کافی به گیاه آب دهید تا آب اضافه‌ای از ته گلدان خارج شود. در صورتی که آبیاری گیاه کم باشد، برگ‌های آن خشک شده و رشد گیاه متوقف خواهد شد. پس حتما به مسئله آبیاری گیاه برگ انجیری توجه داشته باشید و نسبت به آن بی‌توجه نباشید.

  • توجه به نور مناسب برای گیاه برگ انجیری

monstera-deliciosa-maintanance-tips

 

برگ انجیری برای رشد خوب و ایده‌آل به نور زیاد نیاز دارد. البته این گیاه در نور متوسط نیز قابل نگهداری است؛ اما اگر دوست دارید گیاه برگ انجیریتان رشد خوبی داشته و همیشه شاداب بماند، بهتر است آن را در محیط‌ با نور زیاد فیلتر شده قرار دهید. در صورتی که روزانه 6 الی 8 ساعت نور کافی به گیاه برسد، شرایط رشد آن به خوبی فراهم خواهد شد. از این رو بهتر است گیاه برگ انجیری را در پشت پنجره‌های جنوبی یا غربی قرار دهید تا نور کافی به آن برسد.

نوری که به گیاه برگ انجیری تابیده می‌شود، نباید مستقیم باشد و باعث آفتاب سوختگی آن شود. در صورتی که احساس کردید در پشت پنجره نور زیاد باعث آزردگی گیاه می‌شود، بهتر است فاصله آن را تا پنجره در حدود یک متر قرار دهید. پس متوجه شدید که نور نقش مهمی در رشد گیاه برگ انجیری دارد و یکی از نکات بسیار مهم برای نگهداری آن است. در نتیجه اگر محیط زندگیتان از نور کافی برخوردار نیست، بهتر است به سراغ خرید گیاه برگ انجیری نروید و یا در صورت لزوم، از نور مصنوعی برای آن استفاده کنید.

  • رطوبت مورد نیاز گیاه برگ انجیری

بسیاری از گیاهان آپارتمانی به رطوبت بالایی نیاز دارند. گیاه برگ انجیری نیز از جمله گیاهانی است که رطوبت بالا نیاز دارد و به محیط‌های خشک علاقه‌ای ندارد. دلیل این امر هم به خاطر زادگاه اصلی آن یعنی جنگل‌های بارانی مکزیک و کلمبیا می‌باشد. رطوبت کافی باعث رشد گیاه برگ انجیری شده و آن را در شرایط خوبی نگه می‌دارد. بهتر است رطوبت محیط بین 50 الی 70 درصد باشد تا گیاه برگ انجیری به بیشترین مقدار رشد خود برسد.

برای تامین رطوبت این گیاه می‌توانید از دستگاه بخور سرد، غبارپوشی و یا ساخت جزیره استفاده کنید. اگر از روش غبارپاشی برای تامین رطوبت برگ انجیری استفاده می‌کنید، این کار را در زمان ظهر انجام ندهید،؛ زیرا باعث ایجاد لک بر روی برگ‌های گیاه می‌شود.

  • استفاده از گلدان با سایز مناسب

استفاده از گلدان با سایز مناسب بسیاری از افراد به نوع گلدان و سایز آن توجهی ندارند و اهمیت آن را در رابطه با رشد گیاهان را نادیده می‌گیرند. سایز گلدان در رشد گیاه بسیار تاثیر داشته و در صورتی که گلدان از فضای کافی جهت رشد ریشه‌های گیاه برخوردار نباشد، باعث پوسیدگی آن خواهد شد. برای همین هر زمانی که احساس کردید ریشه گیاه از زیر گلدان خارج شده و فضای آن ناکافی است، بهتر است برای تعویض آن اقدام کنید. در ابتدا سایز گلدان را یک سایز و با بزرگتر شدن گیاه آن را به 2 سایز افزایش دهید. با تعویض گلدان و ایجاد فضای کافی، رشد ریشه‌ها و در نتیجه گیاه بیشتر خواهد شد.

 

بسیاری از افراد به نوع گلدان و سایز آن توجهی ندارند و اهمیت آن را در رابطه با رشد گیاهان را نادیده می‌گیرند. سایز گلدان در رشد گیاه بسیار تاثیر داشته و در صورتی که گلدان از فضای کافی جهت رشد ریشه‌های گیاه برخوردار نباشد، باعث پوسیدگی آن خواهد شد. برای همین هر زمانی که احساس کردید ریشه گیاه از زیر گلدان خارج شده و فضای آن ناکافی است، بهتر است برای تعویض آن اقدام کنید. در ابتدا سایز گلدان را یک سایز و با بزرگتر شدن گیاه آن را به 2 سایز افزایش دهید. با تعویض گلدان و ایجاد فضای کافی، رشد ریشه‌ها و در نتیجه گیاه بیشتر خواهد شد.

  • برگ انجیری به چه دمایی برای نگهداری نیاز دارد؟

برگ انجیری نسبت به دماهای پایین و محیط‌های سرد بسیار حساس است و نمی‌تواند در دمای پایین مقاومت زیادی داشته باشد. پایینترین دمایی که این گیاه قادر به تحمل آن است، 10 درجه سانتی‌گراد و بیشترین مقدار آن 30 درجه سانتی‌گراد است. پس بهتر است با در نظر گرفتن دمای بین 10 الی 30 درجه سانتی‌گراد، یک محیط ایده‌آل جهت رشد گیاه برگ انجیری فراهم کنید. در صورتی که دمای محیط افزایش پیدا کند، باید مقدار آبیاری را افزایش داده و یا رطوبت‌رسانی آن را بیشتر کنید. از قرار دادن گیاه برگ انجیری در نزدیکی کولر و یا بخاری خودداری کنید تا آسیبی به آن وارد نشود.

  • کوددهی به گیاه برگ انجیری برای رشد بیشتر

برگ انجیری همچون بسیاری از گیاهان دیگر به مواد مغذی و کودهای مناسب نیاز دارد. بهتر است حداقل ماهی یک بار با کودهای مناسبی این گیاه را تغذیه کنید تا برگ‌هایش شادابی و براقیت زیادی پیدا کنند. البته در فصول رشد گیاه، یعنی بهار و تابستان، می‌توانید فاصله کوددهی را کم کرده و به هر سه هفته یک بار برسانید. با این کار گیاه برگ انجیری مواد معدنی و مغذی لازم جهت رشد را دریافت کرده و همیشه شادابی خود را حفظ خواهد کرد.

آگاهی از سلامت برگ‌های گیاه برگ انجیری

monstera-deliciosa-maintanance-tips

 

در انتهای مطلب باید بگوییم که با بررسی برگ‌های گیاه برگ انجیری می‌توانید از سلامت گیاه خود مطمئن شوید. در صورتی که در وسط یا حاشیه برگ‌ها لکه‌های قهوه‌ای و سیاه مشاهده کرده و یا برگ‌ها به شکل خشک و چروکیده درآمده باشند، یعنی گیاه دچار مشکل و بیماری شده است. البته مشکلاتی که برای برگ‌های این گیاه به وجود می‌آید، به دلیل بی‌توجهی به نکاتی است که پیشتر اشاره شد. با فراهم کردن نور مناسب، آبیاری منظم و رطوبت کافی برگ‌ها همیشه شاداب مانده و طراوت خود را حفظ خواهند کرد.

جمع بندی

همانطور که گفته شد گیاه برگ انجیری  از گیاهان بومی جنگل‌های بارانی مکزیک و کلمبیا است. برای همین این گیاه به شرایط محیطی گرم و خشک علاقه‌ای ندارد و به محیط‌ های با رطوبت بالا و دمای مناسب نیاز دارد. در صورتی که شرایط رشد گیاه به خوبی فراهم شود، شاهد طراوت و شادابی گیاه برگ انجیری خود خواهید بود. در این مطلب به چند نکته مهم راجع به نگهداری از گیاه برگ انجیری (monstera deliciosa maintanance tips) پرداختیم.

همانطور که گفته شد برگ انجیری به نور متوسط تا زیاد فیلتر شده نیاز دارد و نسبت به آبیاری زیاد حساس است. این گیاه برای رشد به خاک سبک و مغذی نیاز دارد و به دماهای بین 10 الی 30 درجه سانتی‌گراد علاقه زیادی دارد. برای همین با توجه به میزان آبیاری، نور، نوع خاک، کوددهی، میزان رطوبت، مقدار دما و نوع گلدان می‌توانید شرایط ایده آلی جهت رشد گیاه برگ انجیری فراهم کنید و همواره شاهد شادابی و طراوت آن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *