گیاهان آپارتمانی

آشنایی با نحوه پرورش و نگهداری از گیاه فیلودندرون

آشنایی با نحوه پرورش و نگهداری از گیاه فیلودندرون

فیلودندرون یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی است که به واسطه برگ‌های قلبی شکل زیبایش به محبوبیت زیادی رسیده است. ویژگی خوب این گیاه این است که از نگهداری نسبتا آسانی برخوردار است و به مراقبت زیادی نیاز ندارد؛ برای همین بسیاری از افراد از آن برای زیباتر شدن دکوراسیون شرکت و خانه استفاده می‌کنند. با آشنایی از نحوه پرورش و نگهداری از گیاه فیلودندرون می‌توان از آن برای مدت طولانی نگهداری کرده و خانه یا محیط کار را با استفاده از آن زیباتر کرد.

آشنایی بیشتر با گیاه فیلودندرون

 

آشنایی بیشتر با گیاه فیلودندرون

 

همانطور که گفتیم گیاه فیلودندرون (Philodendron) از برگ‌های بسیار زیبایی برخوردار است. برگ‌های این گیاه به شکل قلبی هستند و برخی از آنها از برش‌هایی درون خود برخوردار هستند. این گیاه جزو گیاهان همیشه سبز بوده و اگر در شرایط خوبی نگهداری شود، همواره شادابی اولیه خود را خواهد داشت.

در صورت نگهداری از گل فیلودندرون در شرایط مساعد، اندازه آن به حدود 2.5 متر خواهد رسید. پس بهتر است با نحوه پرورش و نگهداری از گیاه فیلودندرون آشنا باشید تا بتوانید آن را برای مدت طولانی در دکوراسیون خود داشته باشید. این گیاه به دو صورت بالا رونده و غیر بالا رونده وجود دارد و از خانواده گیاهان آراسا است.

گیاه فیلودندرون رونده و غیر رونده

 

گیاه فیلودندرون رونده و غیر رونده

 

فیلودندرون دارای دو نوع رونده و غیر رونده است. همانطور که می‌توان حدس زد نوع رونده این گیاه قادر به رشد به سمت بالا است. برای همین اگر آن را در کنج دیواری قرار دهید، برگ‌های آن شروع به رشد به سمت بالا خواهند کرد. علاوه بر این اگر فیلودندرون را در سبد و گلدان‌های آویزی نگهداری کنید، برگ‌های آن به سمت پایین سرازیر خواهند شد.

گیاه فیلودندرون رونده زیبایی بسیار زیادی دارد و جلوه خوبی در محیط ایجاد می‌کند. در مقابل گیاه فیلودندرون غیر رونده به نوعی از Philodendron گفته شده که فرآیند رشد آرامی دارد و به صورت رونده رشد نمی‌کند. در واقع فیلودندرون غیر رونده همان گیاهی است که در گلدان‌های معمولی قرار گرفته و همچون دیگر گیاهان آپارتمانی رشد می‌کند. برای همین هنگام خرید گل فیلودندرون به نوع آن توجه داشته باشید و نوع مناسب آن را خریداری نمایید.

چطور از گیاه فیلودندرون نگهداری کنیم؟

 

چطور از گیاه فیلودندرون نگهداری کنیم؟

 

از آنجایی که گیاه فیلودندرون به محیط‌های گرمسیری علاقه دارد، بهتر است شرایطی مانند جنگل‌های جنوبی آمریکا را برای آن فراهم کرد. در این شرایط، گیاه به رشد خوبی رسیده و به بهترین شکل پرورش پیدا خواهد کرد. در ادامه به نحوه پرورش و نگهداری از گیاه فیلودندرون در منزل اشاره می‌کنیم.

  • آبیاری گیاه فیلودندرون چقدر باید باشد؟

برای آبیاری گیاه فیلودندرون باید دقت زیادی داشت؛ چرا که این گیاه در برابر کم آبی و یا آبیاری زیاد، دچار مشکل می‌شود. برای همین بهتر است این گیاه را زمانی آبیاری کرد که سطح روی خاک آن کاملا خشک شده باشد. در صورتی که به فیلودندرون آب زیادی دهید، دچار آسیب شده و سلامتی خود را از دست خواهد داد.

این گیاه زیبای آپارتمانی، در شرایط کم آبی و پر آبی دچار پژمردگی شده و شادابی اولیه را دیگر نخواهد داشت. توجه داشته باشید آبیاری گیاهان را باید با توجه به شرایط نگهداری و محیط تطبیق دهید. اگر گیاه در معرض نور زیاد خورشید قرار دارد و دمای محیط زیاد است، باید به گیاه آب بیشتری داده شود؛ اما اگر گیاه در نور کم و دمای خنکتری قرار دارد، باید میزان آبیاری آن را کاهش داد. پس با توجه به شرایط محیطی مانند دما، رطوبت و میزان نور از بهترین میزان آبیاری برای گیاه فیلودندرون برگ قلبی آگاه شوید.

  • نور مورد نیاز گیاه فیلودندرون

یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای رشد و پرورش گیاهان آپارتمانی، نور است. تمام گیاهان آپارتمانی به نور کم تا زیاد غیر مستقیم نیاز دارند. گیاه فیلودندرون نیز به نور متوسط تا زیاد غیر مستقیم نیاز دارد و نباید در محیط‌های کم نور قرار بگیرد. زمانی که این گیاه را در محیط پر نور قرار دهید، بهترین رشد خود را خواهد داشت.

توجه داشته باشید نور مناسب گیاه را می‌توانید از تغییر رنگ‌ برگ‌های آن تشخیص دهید. فیلودندرون با برگ‌های سبز در نورهای کم نیز قابل رشد است. اما گونه‌های رنگی آن معمولا به نور بیشتری نیاز دارند. در صورتی که تعداد زیادی از برگ‌های فیلودندرون شروع به زرد شدن کنند، احتمالا نور دریافت شده گیاه بیش از حد نیاز آن است. در این شرایط بهتر است گیاه را در مکان بهتری قرار دهید تا نور رسیده به آن کمتر شود. به طور کلی بهترین مکان برای گل فیلودندرون در پشت پنحره جنوبی ساختمان است. در این محل نور فیلتر شده به گیاه رسیده و میزان نور مورد نیاز آن در طی روز فراهم می‌شود.

  • فیلودندرون به چه خاکی نیاز دارد؟

برای پرورش و نگهداری گیاه فیلودندرون باید به نوع خاک آن نیز توجه داشت. خاکی که برای این گیاه استفاده می‌کنید، باید سبک بوده و زهکشی خوبی داشته باشد. منظور از سبک بودن و زهکشی مناسب این است که آب اضافی از بخش انتهای گلدان به راحتی خارج شود. خاک برگ یا خاک جنگلی از خاک‌هایی هستند که این خصوصیت را دارند.

خاک استفاده شده برای گیاه فیلودندرون باید کاملا مغذی باشد و تمام مواد آلی برای رشد گیاه را داشته باشد. بهتر است خاکی که استفاده می‌کنید، دارای PH در محدوده 4.5 تا 6 باشد. در این خاک گیاه فیلودندرون به بهترین میزان رشد خود رسیده و دچار مشکلی نخواهد شد.

  • کوددهی به گیاه فیلودندرون

برای رشد بهتر فیلودندرون برگ قلبی بهتر است به خوبی آن را تغذیه کنید و از کودهای مناسب برای آن استفاده کنید. در صورتی که به موقع به گیاه کود دهید، فیلودندرون از برگ‌های زیباتر و جوانتری برخوردار خواهد شد. بهترین زمان برای کوددهی به گیاه فیلودندرون در فصل رشد است.

در این زمان بهتر است از کودهای مایع استفاده کرده و هفته‌ای یک بار به آن کود دهید. در فصولی چون پاییز و زمستان مقدار کوددهی کاهش یافته و به ماهی یک بار خواهد رسید. کودی که برای گیاه فیلودندرون استفاده می‌کنید، باید ترکیبی از پتاسیم، فسفر و ازت باشد.

  • بهترین دما برای نگهداری از فیلودندرون

دما یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای رشد گیاهان است. هر گیاهی بسته به زادگاه خود، نیاز به دمای خاصی دارد. برای گیاه فیلودندرون نیز بهترین دما در بازه 21 الی 27 درجه سانتی‌گراد است. دماهای بسیار پایین برای نگهداری از گیاه فیلودندرون مناسب نیستند و گیاه را دچار آسیب می‌کنند. برای همین در فصل زمستان به دمای محیط توجه داشته باشید تا گیاه دچار سرمازدگی نشود.

  • تامین رطوبت کافی برای گیاه فیلودندرون

گیاه فیلودندرون در محیط‌های مرطوب رشد بسیار خوبی خواهد داشت. برای همین در کنار دیگر فاکتورهای پرورش و نگهداری گیاه فیلودندرون، باید به میزان رطوبت محیط نیز توجه داشت. هر چقدر میزان رطوبت هوا بیشتر باشد، برگ‌های قلبی گیاه بزرگتر و زیباتر می‌شوند. توجه داشته باشید اگر نوک برگ‌های گیاه به رنگ قهوه‌ای درآمد، یعنی رطوبت هوا کم بوده و هوای محیط خیلی خشک است. در این شرایط می‌توانید با استفاده از روش‌های رطوبت رسانی گیاهان آپارتمانی، رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید. روش‌هایی چون غبارپاشی و ساخت جزیره از روش‌های مناسب برای تامین رطوبت گیاه فیلودندرون هستند.

آشنایی با نحوه پرورش و تکثیر گیاه فیلودندرون

 

آشنایی با نحوه پرورش و تکثیر گیاه فیلودندرون

 

در صورتی که قصد دارید گیاه فیلودندرون را تکثیر کنید، می‌توانید از روش کاشت بذر و قلمه زدن استفاده کنید. استفاده از این روش‌ها برای تکثیر گیاه بسیار آسان است و به راحتی صورت می‌گیرد. اگر قصد تکثیر گیاه فیلودندرون از طریق قلمه زنی داشتید، باید قلمه‌ها را از روی پایه‌های مادری هر 2 تا 3 ماه یک بار بردارید. این قلمه‌ها بر اساس محل قطع شدگی، بین 3 هفته تا 3 ماه ریشه‌دار خواهند شد. زمانی که قلمه ریشه‌دار شود، بهترین فرصت برای انتقال آن به گلدان جدید است.

بهتر است اندازه ساقه برای قلمه‌زنی گیاه فیلودندرون 10 تا 15 سانتی‌متر باشد. در روش کاشت بذر فیلودندرون، نیازی به کاشت دانه‌ها در عمق زیاد نیست. کافیست آن را در سطح خاک بکارید و رطوبت خاک را تامین کنید. تکثیر گیاه فیلودندرون با استفاده از کاشت بذر، بین 1 الی 2 ماه زمان برای جوانه زدن نیاز خواهد داشت. پس از جوانه زدن می‌توانید گیاه را در شرایط مناسب قرار دهید و همچون یک گیاه بالغ با آن رفتار کنید.

جمع بندی

گیاه فیلودندرون یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی است که از برگ‌های قلبی شکل برخوردار است. این گیاه برای رشد و پرورش نیاز به آبیاری مناسب، تامین نور و رطوبت لازم دارد. در صورتی که شرایط رشد گیاه به خوبی فراهم شود، فیلودندرون در حدود 2.5 متر رشد خواهد کرد.

همانطور که در متن اشاره کردیم، برای پرورش و نگهداری از گیاه فیلودندرون (grow philodendron houseplants) باید به فاکتورهای تاثیرگذار در رشد گیاه توجه داشت. خاک سبک با زهکشی مناسب، نور متوسط تا زیاد فیلتر شده و آبیاری در زمان خشکی خاک از نکاتی هستند که باید به آن توجه داشت. برای پرورش و تکثیر فیلودندرون نیز می‌توانید از روش‌های ساده‌ی کاشت بذر یا قلمه زدن استفاده کنید. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید تا حداکثر 3 ماه یک گیاه فیلودندرون جدید داشته باشید و از آن در خانه یا محل کار خود نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *