گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل آنتوریوم و دلایل تغییر رنگ آن

آشنایی با گل آنتوریوم و دلایل تغییر رنگ آن

آنتوریوم با نام انگلیسی Tailflower و نام علمی Anthorium scherzerianum، یکی از گیاهان بسیار زیبا است. به دلیل زیبایی که این گیاه دارد، از آن در گل آرایی استفاده زیادی می‌شود. در کنار گل آرایی، می‌توان از این گیاه در منزل نگهداری کرده و محیط را با آن جلوه زیادی بخشید. افرادی که از گل آنتوریوم نگهداری می‌کنند، گاهی اوقات با تغییر رنگ آن مواجه می‌شوند. دلایل زیادی وجود دارد که سبب این مسئله می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی دلایل تغییر رنگ گیاه آنتوریوم بپردازیم و با شرایط نگهداری آن بیشتر آشنا شویم.

با گل آنتوریوم بیشتر آشنا شوید

 

با گل آنتوریوم بیشتر آشنا شوید

 

آنتوریوم جزو گل‌هایی است که از بافت چرمی شکل برخوردار است و تنوع رنگی زیادی دارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند آنتوریوم تنها در رنگ قرمز موجود است؛ در صورتی که این چنین نبوده و این گیاه در رنگ‌های دیگری چون صورتی، سفید، بنفش، سبز، نارنجی، زرد و حتی دو رنگ مختلف موجود است. خوب است بدانید گل آنتوریوم گونه‌های بسیار زیادی دارد که هر کدامشان از شکل ظاهری منحصر بفردی برخوردار هستند. آنتوریوم شزریانوم، آنتوریوم آندرانوم و آنتوریوم کریستالیوم از گونه‌های معروف این گیاه زیبا هستند. به طور کلی تاکنون 600 گونه مختلف از این گیاه شناسایی شده که سه گونه از آن، از ارزش اقتصادی زیادی برخوردار است.

چه دلایلی باعث تغییر رنگ گل آنتوریوم می‌شود؟

 

چه دلایلی باعث تغییر رنگ گل آنتوریوم می‌شود؟

 

بدون شک آنتوریوم جزو گیاهان زینتی بسیار زیبا است و افراد زیادی علاقه به نگهداری از آن دارند. در صورتی که این افراد از شرایط نگهداری گل آنتوریوم به خوبی مطلع باشند، با تغییر رنگ آن مواجه نخواهند شد. بنابراین بهتر است هنگام خرید گل آنتوریوم، شرایط و نحوه نگهداری آن را جویا شوید و گیاه را در بهترین حالت نگهداری کنید. برای پیشگیری از تغییر رنگ گیاه آنتوریوم، باید عوامل و دلایلی که باعث این مسئله می‌شوند را در نظر داشت. با اطلاع از این عوامل، می‌توانید گیاه را همچون روز اول به طور شادابی در اختیار داشته باشید و از زیبایی آن لذت ببرید. در ادامه به دلایل تغییر رنگ گیاه آنتوریوم می‌پردازیم.

تغییر رنگ آنتوریوم به دلیل شرایط نامطلوب محیطی

هر یک از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی، از شرایط نگهداری خاصی برخوردار هستند. برای همین بهتر است افراد با توجه به نوع و گونه هر گیاه، از آنها در شرایط مطلوبی نگهداری کنند. گل آنتوریوم از گیاهان بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و زادگاهش جنگل‌های بارانی این منطقه می‌باشد. لذا محیطی که برای نگهداری از گیاه آنتوریوم انتخاب می‌شود، باید شرایط زادگاه این گیاه را تا حد زیادی داشته باشد. در صورتی که محیط نگهداری از گیاه آنتوریوم مناسب نباشد، گیاه دچار مشکلاتی نظیر تغییر رنگ خواهد شد.

آبیاری بیش از حد یکی از دلایل تغییر رنگ گیاه Anthorium

آبیاری از نکات مهم نگهداری از هر گیاهی است. در صورتی که به گیاهان آپارتمانی آب بیش از حد و یا به میزان کمی داده شود، گیاه دچار مشکل خواهد شد. یکی از دلایلی که سبب تغییر رنگ گل آنتوریوم می‌شود، همین آبیاری نامناسب است. گاهی افراد در آبیاری آنتوریوم زیاده روی می‌کنند و باعث می‌شوند خاک گیاه برای مدت طولانی خیس بماند. مرطوب بودن دائمی خاک سبب می‌شود تا ریشه‌های گیاه دچار مشکل شوند. با آسیب دیدن ریشه‌های گیاه آنتوریوم، گل شادابی خود را از دست داده و دچار مشکلاتی نظیر تغییر رنگ خواهد شد. پس هر زمانی که مشاهده کردید نوک برگ‌های گیاه آنتوریوم تغییر رنگ داده‌ و زرد شده‌ است، یعنی آبیاری گیاه بیش از حد انجام شده است.

تغییر رنگ گل آنتوریوم به دلیل نوردهی نامناسب

نور یکی از مهمترین فاکتورها برای رشد هر گیاهی است. با فراهم کردن نور مورد نیاز هر گیاه، می‌توان از آن به مدت بیشتری نگهداری کرده و رشد آن را افزایش داد. گل آنتوریوم از آن دسته گیاهانی است که به نور متوسط غیر مستقیم نیاز دارد و در برابر تابش مستقیم خورشید دچار آسیب جدی می‌شود. در صورتی که آنتوریوم را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید، شاهد تغییر رنگ آن خواهید بود. گاهی اوقات قهوه‌ای شدن گل آنتوریوم مربوط به تابش نور زیاد است. در این شرایط بهتر است گیاه را در محیط بهتری قرار دهید تا از آسیب بیشتر به آن جلوگیری شود.

استفاده از خاک نامناسب از عوامل تغییر رنگ آنتوریوم

در کنار آبیاری مطلوب و فراهم کردن نور مناسب، باید به خاک گیاه آنتوریوم نیز توجه زیادی شود. خاک گیاه باید سبک باشد و زهکشی خوبی داشته باشد. در صورتی که هوا نتواند به خوبی از میان خاک عبور کند، ریشه‌های گیاه دچار پوسیدگی خواهند شد. با پوسیدگی ریشه‌ها، گیاه آنتوریوم دچار تغییر رنگ شده و به رنگ زرد متمایل می‌شود. زمانی که متوجه پوسیدگی ریشه گیاه شدید، می‌توانید گیاه را از گلدان خارج کنید و ریشه‌هایی که به رنگ تیره در آمدند را از آن جدا کنید. سپس آنتوریوم را در یک خاک جدید و غنی از مواد معدنی قرار دهید. بهتر است از ترکیب خاک‌های پرلیت، کوکوپیت و پیت ماس برای این گل آپارتمانی زیبا استفاده کنید.

آیا خشکی هوا باعث تغییر رنگ گل آنتوریوم می‌شود؟

 

آیا خشکی هوا باعث تغییر رنگ گل آنتوریوم می‌شود؟

 

همانطور که می‌دانید رطوبت یکی دیگر از عوامل مهم برای رشد هر گیاهی است. بسیاری از گیاهان آپارتمانی به رطوبت محیط‌های گلخانه‌ای علاقه دارند و در محیط‌های خشک دچار آسیب می‌شوند. حال از آنجایی که آنتوریوم نیز متعلق به جنگل‌های بارانی است، به محیط‌های مرطوب علاقه بیشتری دارد. از این رو اگر این گیاه را در محیط خشک قرار دهید، دچار مشکلاتی نظیر تغییر رنگ از ناحیه نوک برگ‌هایش خواهد شد. برای تامین رطوبت گیاه آنتوریوم می‌توانید از روش‌های مرسومی چون ساخت جزیره، غبارپاشی و یا دستگاه‌های بخور استفاده کنید.

آیا تغییرات دمایی بر ظاهر گیاه آنتوریوم تاثیری دارد؟

 

آیا تغییرات دمایی بر ظاهر گیاه آنتوریوم تاثیری دارد؟

 

برای اینکه گیاه Anthorium به بهترین عملکرد خود برسد، باید در محیطی با دمای مناسب نگهداری شود. بهترین دما برای این گیاه زیبا، بین 21 الی 29 درجه سانتی‌گراد برآورد شده است. گفته شده آنتوریوم با قرارگیری در این دما به رشد خوبی رسیده و همواره شادابی خود را حفظ خواهد کرد. (البته در صورتی که به سایر عوامل محیطی نظیر رطوبت، نور و میزان آبدهی توجه شود). خوب است بدانید دماهای پایین باعث استرس در گیاه شده و مشکلاتی را برای آن به وجود می‌آورد. حداقل دمایی که می‌توانید گیاه آنتوریوم را در آن نگهداری کنید، 16 درجه سانتی‌گراد است.

آیا آفات گیاهی می‌توانند بر روی رنگ گیاه آنتوریوم تاثیر بگذارند؟

 

آیا آفات گیاهی می‌توانند بر روی رنگ گیاه آنتوریوم تاثیر بگذارند؟

 

بسیاری از افراد همواره از هجوم آفات به گیاهان آپارتمانی خود گله‌مند هستند. زمانی که گیاه آنتوریوم در معرض حمله آفات قرار بگیرد، باید خیلی سریع برای از بین بردن آنها اقدام کرد. در این شرایط می‌توان از روش‌های زیادی جهت نابودی آفات گیاه آنتوریوم استفاده کرد. یکی از این روش‌ها استفاده از یک قاشق چایخوری صابون (با فرمولاسیون طبیعی) حل شده در آب است. این صابون باید در آب ولرم حل شود و به صورت غبارپاشی بر روی برگ‌های گیاه اسپری شود. پس از آن باید چند دقیقه صبر کرده و سپس برگ‌ها را با آب تمیز تمیز کرد. با این روش آفات موجود در گیاه آنتوریوم به طول کامل از بین می‌روند و گیاه ظاهر زیبای خود را حفظ خواهد کرد.

بروز لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌های آنتوریوم با حمله قارچ‌ها

 

بروز لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌های آنتوریوم با حمله قارچ‌ها

 

یکی از دلایلی که سبب تغییر رنگ گل آنتوریوم و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌های آن می‌شود، حمله قارچ به گیاه است. در این شرایط باید برای جلوگیری از آسیب بیشتر به گیاه، اقدام به استفاده از قارچکش‌های مناسب کرد. در صورتی که برخی از برگ‌های گیاه آسیب زیادی دیده باشند، بهتر است آنها را از گیاه جدا کرد.

نکات قابل توجه در نگهداری از گیاه Anthorium

  • گیاه را همواره در پشت پنجره و با فاصله معینی از آن قرار دهید تا نور فیلتر شده به آن بتابد.
  • به رطوبت خاک توجه داشته باشید و از خیس ماندن دائمی آن جلوگیری کنید.
  • به دلیل اینکه آنتوریوم متعلق به جنگل‌های بارانی است، نباید در محیط خشک قرار داده شود.
  • با تغییر رنگ و آسیب دیدن برگ‌ها، آنها را از گیاه جدا کنید تا فضای کافی برای رشد برگ‌های جدید مهیا شود.
  • در فصل زمستان به گیاه استراحت دهید و از آبیاری زیاد آن خودداری کنید.
  • از کوددهی به گیاه در فصول رشد غافل نشوید.

جمع بندی

آنتوریوم از جمله گیاهان و گل‌های زیبای آپارتمانی است. این گل زینتی به دلیل ظاهر زیبایی که دارد، در گل آرایی و دکوراسیون منزل مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرد. افرادی که علاقمند به نگهداری از آنتوریوم در منزل هستند، بهتر است به نکات نگهداری از گیاه توجه داشته باشند و عوامل تغییر رنگ گیاه آنتوریوم را بشناسند. همانطور که ملاحظه کردید عوامل زیادی سبب تغییر رنگ گل آنتوریوم می‌شوند. بیشتر این عوامل مربوط به شرایط نگهداری از گیاه می‌باشد؛ لذا اگر از گیاه در شرایط خوبی نگهداری شود، هرگز دچار مشکلاتی چون تغییر رنگ نخواهد شد. از عواملی که موجب تغییر رنگ گیاه Anthorium می‌شود، می‌توان به آبیاری بیش از حد، نوردهی مناسب، استفاده از خاک سنگین، خشکی هوا، حمله آفات و قارچ‌ها اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *