گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری از گل ارکیده و نکات مهم آن

شرایط نگهداری از گل ارکیده و نکات مهم آن

گل ارکیده از جمله گل‌های بسیار زیبا است که امروزه افراد زیادی از آن در آپارتمان‌های خود نگهداری می‌کنند. این گل زیبا، انواع مختلفی دارد و در رنگ‌های متنوعی یافت می‌شود. افرادی که علاقمند به نگهداری از گل ارکیده در آپارتمان خود هستند، بهتر است از شرایط نگهداری آن به خوبی مطلع باشند تا بتوانند از آن برای مدت طولانی نگهداری کنند. در این مطلب قرار است با این گل زیبا بیشتر آشنا شویم و به نکات مهم و شرایط نگهداری از گل ارکیده بپردازیم.

با گل زیبای ارکیده بیشتر آشنا شوید

 

با گل زیبای ارکیده بیشتر آشنا شوید

 

گل ارکیده با نام انگلیسی Orchid و نام علمی Orchid sp یکی از گل‌های بسیار زیبا و خاص است. از آنجایی که این گل نماد شکوه، عشق، زندگی دوباره و زنانگی است، بسیاری از گل ارکیده جهت هدیه به عزیزان خود استفاده می‌کنند. زادگاه اصلی گل ارکیده بخش‌های جنوب شرقی آسیا است و در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا، این گل زیبا در حال پرورش و تکثیر است. کشور سنگاپور از جمله کشورهایی است که از سال 1913 میلادی تا به امروز در حال پرورش گل ارکیده است و آن را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند. گل ارکیده بیش از 800 جنس و فراتر از 25 هزار گونه مختلف دارد و در رنگ‌های متنوعی یافت می‌شود. تنوع رنگی این گل زیبا به قدری زیاد است که برخی در انتخاب رنگ گل ارکیده دچار مشکل می‌شوند. توجه داشته باشید تمام گونه‌های ارکیده برای آپارتمان مناسب نیستند و تنها برخی از آنها را میتوان به عنوان گیاه آپارتمانی در خانه یا محیط کار نگهداری کرد.

روش نگهداری از گل ارکیده در آپارتمان به چه صورت است؟

 

روش نگهداری از گل ارکیده در آپارتمان به چه صورت است؟

 

نگهداری از گل ارکیده کار آسانی نیست و نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. از این رو اگر زمان کافی جهت رسیدگی به این گل زیبا را ندارید، بهتر است به سراغ خرید گل ارکیده نروید. عمر گل ارکیده کاملا بستگی به شرایط نگهداری از آن و میزان توجه و مراقبت از آن دارد. بنابراین اگر قصد خرید و نگهداری از گل ارکیده را دارید، بهتر است از نحوه نگهداری از آن کاملا مطلع باشید و به تمام نکات لازم جهت پرورش گل ارکیده توجه داشته باشید.

• آبیاری گل ارکیده در زمان مناسب

 

آبیاری گل ارکیده در زمان مناسب

 

آبیاری گل و گیاهان آپارتمانی یکی از مسائل بسیار مهم در نگهداری از آنها است. در رابطه با گل ارکیده نیز به همین صورت بوده و افراد باید نسبت به آبیاری گل ارکیده در زمان مناسب توجه داشته باشند. آبیاری این گل زیبا باید زمانی صورت بگیرد که خاک گلدان آن در حال خشک شدن باشد. معمولا بازه‌ی زمانی آبیاری ارکیده بستگی به شرایط محیط نگهداری مانند رطوبت، دما و نور دارد. با این حال گفته می‌شود در فصل تابستان بهتر است هر هفته یک بار و در فصل زمستان ماهی یک بار گیاه را آبیاری نمایید. توجه داشته باشید گل ارکیده به آب کمی نیاز دارد و غرقاب شدن آن برای ریشه‌های گیاه مضر می‌باشد. در کنار آبیاری، میتوانید از رطوبت‌رسانی به گیاه با روش‌هایی مانند غبارپاشی یا ساخت جزیره استفاده کنید.

• استفاده از خاک مرغوب برای گل ارکیده

نکته دیگر در رابطه با نگهداری از گیاه ارکیده، توجه به خاک آن است. خاکی که برای گل ارکیده استفاده می‌کنید، نباید خاک معمولی باشد؛ این خاک باید کاملا سبک بوده و حاوی مواد مغذی و معدنی زیادی باشد. بهترین ترکیب خاک برای گل ارکیده، استفاده از خاک‌های پرلیت، کوکوپیت، پوکه معدنی و پیت ماس است. در کنار این خاک‌ها میتوانید از مقداری شن و ذغال چوب نیز استفاده کنید تا تمام مواد لازم جهت رشد گیاه فراهم شود. در رابطه با تعویض خاک گلدان ارکیده باید به این نکته توجه داشته باشید که بهترین زمان تعویض خاک، پس از پایان گلدهی است. پس از اتمام دوره گلدهی ارکیده، یک خاک مناسب و غنی را جایگزین خاک قبلی کنید و گیاه را در آن بکارید. هنگام تعویض خاک، به گل ارکیده توجه زیادی داشته باشید و آن را خیلی آرام از گلدان جدا کنید تا دچار آسیب نشود. در صورتی که برخی از قسمت‌های ریشه‌ ارکیده دچار پوسیدگی و سیاهی شده بود، آنها را با قیچی ضد عفونی شده جدا کنید. علاوه بر ترکیب خاک ذکر شده، از خاک پوسته درخت یا چیپس نیز میتوانید برای گل ارکیده استفاده نمایید.

• آیا گل ارکیده به رطوبت نیاز دارد؟

 

آیا گل ارکیده به رطوبت نیاز دارد؟

 

گل ارکیده از جمله گیاهان رطوبت دوست است و به رطوبت کافی جهت رشد نیاز دارد. از این رو مکانی که در آن از گل ارکیده نگهداری می‌کنید، باید رطوبت مناسبی داشته باشد و دچار خشکی هوا نباشد. همانطور که حتما می‌دانید برای رطوبت رسانی به گیاهان آپارتمانی روش‌های زیادی وجود دارد که غبارپاشی، ساخت جزیره و استفاده از دستگاه بخور سرد متداولترین روش‌های تامین رطوبت گیاه است. از این رو اگر محیط منزلتان دچار خشکی هوا است، از یکی از این روش‌ها جهت رطوبت‌رسانی به گیاه ارکیده استفاده نمایید. در صورتی که از روش غبارپاشی استفاده می‌کنید، آن را با آب ولرم که از قبل جوشیده شده است انجام دهید. آب جوشیده بدون املاح بوده و برای گل ارکیده مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

• گل ارکیده به چه نوری نیاز دارد؟

میزان نور مورد نیاز گل ارکیده بر اساس گونه آن، متفاوت است. برای همین بهتر است هنگام خرید گل ارکیده، از نوع گونه آن و میزان نور مورد نیاز برای آن مطلع شوید. با این حال به طور کلی باید بدانید محیط‌های پرنور با نور غیر مستقیم برای گل ارکیده مناسب است. نور تابیده شده به گل ارکیده باید کاملا غیر مستقیم و فیلتر شده باشد تا گیاه دچار سوختگی و از بین رفتگی نشود.

• بهترین دمای مناسب برای نگهداری از گل ارکیده

 

بهترین دمای مناسب برای نگهداری از گل ارکیده

 

یکی دیگر از شرایط نگهداری از گل ارکیده، توجه به دمای محیط است. گل ارکیده به دمای بین 16 تا 24 درجه سانتی‌گراد یا همان دمای معتدل محیط نیاز دارد. از این رو نباید در دماهای بسیار پایین یا بسیار بالا قرار داده شود. قرار گرفتن گل ارکیده در دمای معمول محیط، سبب شده تا این گیاه گل‌های بسیار بزرگ و شادابی از خود شکوفا کند و همواره کیفیت خود را حفظ کند. توجه داشته باشید گل ارکیده نباید در نزدیکی لوازم سرمایشی و گرمایشی نظیر کولر، بخاری و شوفاژ قرار بگیرد.

• استفاده از کودهای مناسب برای گل ارکیده

برای تقویت گل ارکیده خود می‌توانید از کودهای مناسب برای آن استفاده کنید. با کوددهی به گیاه، تمام مواد مغذی و معدنی جهت رشد آن فراهم شده و گلدهی آن افزایش پیدا خواهد کرد. گفته می‌شود در زمان گلدهی گل ارکیده با استفاده از کودهایی که درصد فسفر بیشتری دارند، گیاه به بهترین حالت خود خواهد رسید.

گلدهی گل ارکیده به چه صورت است؟

  1. گلدهی گل ارکیده بستگی به شرایط نگهداری از آن دارد. اگر از گل خود به خوبی محافظت کنید و به تمام نکات نگهداری از گل ارکیده عمل کنید، این گیاه پس از 6 الی 9 ماه شروع به گلدهی خواهد کرد. در واقع بازه زمانی بین هر دو گلدهی گیاه ارکیده، 6 الی 9 ماه خواهد بود. در صورتی که پس از این مدت گیاه گلدهی نکرد، میتواند به خاطر مشکلات زیر باشد:
  2.  قرارگیری در نور بیش از حد: با این که بیشتر گونه‌های ارکیده به نور زیادی نیاز دارند، اما نور تابیده شده به آنها نباید خیلی زیاد باشد؛ چرا که نور زیاد سبب از بین رفتن گیاه خواهد شد. بنابراین اگر گل ارکیده از گلدهی خوبی برخوردار نمی‌باشد، بهتر است به نور تابیده شده به آن توجه داشته باشید.
  3. عدم دریافت نور کافی: نور کم نیز میتواند باعث آسیب به گل ارکیده و عدم گلدهی آن شود. بنابراین اگر محیطتان از نور کافی برخوردار نیست، میتوانید از لامپ‌های مخصوص برای تامین نور آن استفاده نمایید.
  4. قرارگیری در دماهای بالا یا پایین: همانطور که اشاره کردیم گل ارکیده نسبت به دماهای بسیار پایین و بالا حساس است. این گل نمیتواند نوسانات دمایی را تحمل کند و خیلی زود دچار آسیب می‌شود. برای همین اگر دوست دارید گل ارکیده‌تان به خوبی گلدهی کند، آن را در دماهای مناسب نگهداری نمایید. توجه داشته باشید گل ارکیده برای فضاهای خارج از خانه مناسب نیست و نباید در فضایی چون تراس و حیاط قرار داده شود.
  5.  عدم توجه به کوددهی ارکیده: بهتر است زمانی که گلدهی ارکیده به اتمام رسید، خاک آن را عوض کنید و یک کود مناسب به آن بدهید. این کار باعث می‌شود تا گیاه قوی شده و در دوره بعدی گل‌های زیباتر و با کیفیت‌تری شکوفا کند. کوددهی گل ارکیده را با کودهای مناسب انجام دهید و سعی کنید از کودهای فاقد اوره برای آن استفاده نمایید.
  6. آبیاری زیاد و کم ارکیده: به عنوان آخرین نکته در جهت عدم گلدهی ارکیده، میتوان به آبیاری نامناسب آن اشاره کرد. آبیاری خیلی کم و یا غرقاب شدن گل ارکیده، برای آن ضرر داشته و باعث آسیب‌هایی چون عدم گلدهی گیاه می‌شود.

جمع بندی

گل ارکیده از جمله گل‌های بسیار زیبا است که به دلیل ظاهر زیبا و جذاب خود، مورد توجه افراد زیادی قرار دارد. بسیاری از این گل زیبا برای هدیه دادن به عزیزان خود استفاده می‌کنند و برخی دیگر از گونه‌های آپارتمانی آن در منزل یا محیط کار نگهداری می‌نمایند. نگهداری از گل ارکیده در آپارتمان (Orchidaceae: Characters, Distribution and Types) کار آسانی نبوده و نیاز به توجه به نکات زیادی دارد. همانطور که ملاحظه کردید در این مطلب به شرایط نگهداری از گل ارکیده پرداختیم و نکاتی پیرامون گلدهی آن بیان کردیم. با توجه به این نکات میتوانید از گل ارکیده خود برای مدت طولانی‌تری نگهداری کنید و همواره شاهد گلدهی آن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *