گیاهان آپارتمانی

ریزش برگ های بنجامین

cause-falling-benjamin-leave

بنجامین از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار است که به شرایط نگهداری خاصی نیاز دارد. این گیاه جزو گیاهان حساس بوده و در صورتی که به درستی نگهداری شود، دچار آسیب خواهد شد. برای همین اگر جزو افرادی هستید که وقت زیادی برای رسیدگی به گیاهانتان ندارید، به سراغ خرید بنجامین نروید. گیاه بنجامین جزو گیاهان بومی جنوب شرقی آسیا بوده و برگ‌های سبز روشنی دارد. در صورتی که شرایط محیط خانه مناسب باشد، این گیاه قادر است تا ارتفاع حدودا 2 متر رشد کند. گیاه بنجامین همچون هر گیاه دیگری، دچار ریزش برگ می‌شود. اگر دوست دارید از علت ریزش برگ‌های بنجامین مطلع شوید، در ادامه با ما همراه شوید.

دلایل ریزش برگ‌های گیاه بنجامین چیست؟

1- جابجایی گیاه

جابجایی گیاه بنجامین، از اصلی‌ترین عللی است که در ریزش برگ‌ها‌ نقش دارد. زمانی که گیاه را خریداری کرده و به محیط جدید انتقال می‌دهید، گیاه از شرایط مطلوب خود فاصله می‌گیرد. برای همین اگر در همان ابتدا متوجه ریزش برگ‌ها شدید، جای نگرانی نیست. دلیل این امر فاصله گرفتن گیاه بنجامین از شرایط مطلوب گلخانه‌ای است. برای همین اگر شرایط ایده‌آل را برای گیاه مجددا فراهم کنید، شاهد رشد کردن برگ‌های جدید خواهید بود. توصیه ما این است زمانی که گیاه را به خانه یا محل کار انتقال دادید، از جابجا کردن آن خودداری کنید.

2- توجه نکردن به نور گیاه

cause-falling-benjamin-leave

نور یکی از عوامل مهمی است که در رشد گیاهان نقش مهمی دارد. گیاه بنجامین نیز به نور زیاد نیاز داشته و اگر در مکان تاریک یا کم نور قرار بگیرد، شاهد ریزش برگ‌های آن خواهید بود. اگر نور کافی را برای این گیاه زیبا مهیا کنید، شاهد طراوت و زیبایی آن خواهید بود. از آنجایی که نباید گلدان بنجامین را جابجا کرد، از همان ابتدا آن را در پشت پنجره قرار دهید تا نور کافی به آن برسد. پنجره‌های جنوبی ساختمان بهترین مکان برای قرار دادن گیاه بنجامین هستند. نکته مهم این است که این گیاه نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد.

3- آبیاری نامناسب

یکی از علت‌های اصلی ریزش برگ‌های بنجامین، آبیاری نامناسب است. از آنجایی که این گیاه، گیاه حساسی است باید نسبت به آبیاری آن توجه زیادی شود. گیاه بنجامین به خاک همواره مرطوب علاقه دارد و نمی‌تواند خشکی زیاد را تحمل کند. برای همین نیاز است تا همیشه سر وقت برای آبیاری آن اقدام شود. از طرفی آبیاری زیاد هم باعث آسیب رساندن به بنجامین می‌شود. بنابراین آبیاری کم و زیاد هر دو از عواملی هستند که باعث ریزش برگ‌های گیاه بنجامین می‌شوند. اگر در زمان آبیاری گیاه بنجامین شک دارید، می‌توانید از این روش استفاده کنید: یک چوب کبریت یا خلال دندان را درون خاک فرو برده و با بیرون آوردن، آن را بررسی کنید. در صورتی که مقداری خاک به چوب چسبیده باشد، یعنی خاک رطوبت داشته و زمان مناسبی برای آبیاری نیست. در غیر این صورت باید برای آبیاری گیاه بنجامین اقدام کنید.

آبی که برای آبیاری بنجامین استفاده می‌کنید نباید سرد یا گرم باشد. آب سرد باعث وارد شدن شوک به گیاه و ریختن برگ‌هایش خواهد شد. بهتر است آبی که برای آبیاری در نظر دارید را 1 یا 2 روز قبل در ظرفی ریخته تا کلر و فلوراید آن از بین برود. در هنگام آبیاری بنجامین، نباید آب را با فشار و یکباره به داخل گلدان بریزید. آب باید با فاصله و مقدار کم به پای گلدان ریخته شود.

4- فراهم کردن دمای مناسب

cause-falling-benjamin-leave

دمای مناسب برای گیاه بنجامین، بین 15 الی 25 درجه سانتی‌گراد است. این گیاه به دماهای بالا علاقه داشته و اگر در محیط با دمای پایین قرار گیرد، دچار ریزش برگ خواهد شد. در صورتی که گیاه را در پشت پنجره نگهداری می‌کنید، توجه داشته باشید که از درز آن سرما به گیاه برخورد نکند.

5- رطوبت مناسب

رطوبت یکی دیگر از عواملی است که در رشد گیاهان نقش دارد. بهترین میزان رطوبت برای گیاه بنجامین بالای 80 درصد بوده و اگر این رطوبت فراهم شود، گیاه شادابی خود را حفظ خواهد کرد. در صورتی که رطوبت محیط کافی نبوده و گیاه در حالت خشکسالی قرار گیرد، خیلی زود برگ‌هایش را از دست خواهد داد.

6- وجود آفات در گیاه

آفات و حشرات از مواردی هستند که باعث آسیب به ریشه، ساقه و برگ‌های گیاه می‌شوند. برای همین اگر متوجه وجود آفات در گلدان بنجامین شدید، خیلی سریع باید برای از بین بردن آنها اقدام کنید. شپشک آردآلود و کنه قرمز تار عنکبوتی از آفاتی هستند که ممکن است گیاه بنجامین را درگیر خود کنند. در این شرایط باید با استفاده از آفت کش‌های مناسب، این آفات مضر را از بین ببرید. آفات باعث کند شدن و یا متوقف شدن رشد گیاه می‌شوند. همچنین آفات باعث ریزش برگ‌های گیاه بنجامین می‌شوند.

چگونه رطوبت مورد نیاز گیاه بنجامین را فراهم کنیم؟

همانطور که گفته شد، رطوبت یکی از عوامل مهم در رشد گیاهان است. اگر رطوبت کافی برای گیاه بنجامین فراهم نشود، برگ‌های آن شروع به ریزش خواهند کرد. از جمله راه‌های تامین رطوبت گیاه بنجامین، موارد زیر است:

  • غبارپاشی گیاه با اسپری آب

cause-falling-benjamin-leave

غبارپاشی یکی از معمولترین روش‌هایی است که برای رساندن رطوبت به گیاهان استفاده می‌شود. برای این کار کافیست یک شیشه اسپری تهیه کرده و با ریختن مقداری آب، برگ‌های گیاه بنجامین را اسپری کنید. از آنجایی که این گیاه به سرما علاقه‌ای ندارد، به هیچ وجه از آب سرد برای غبارپاشی استفاده نکنید. همچنین اگر آب حاوی کلر و فلراید باشد، باعث ایجاد لکه‌های سفید رنگ بر روی برگ‌ها می‌شود. پس بهتر است برای غبارپاشی (همانند آبیاری) از آبی که چند ساعت در دمای محیط مانده است، استفاده کنید. غبارپاشی بنجامین را در فواصل معینی انجام دهید تا دچار بروز قارچ در گیاه نشود.

  • ریختن آب در زیرگلدانی

یکی دیگر از کارهایی که برای تامین رطوبت بنجامین می‌توانید انجام دهید، ریختن مقداری آب در زیرگلدانی است. بهتر است تعدادی سنگ ریزه در زیرگلدانی قرار دهید و مقداری آب درون آن بریزید. مقدار آب باید در حدی باشد که ته گلدان با آن برخورد نداشته باشد. این روش در تمام فصول به خصوص فصل زمستان که رطوبت هوا کم است، بسیار موثر خواهد بود.

  • استفاده از دستگاه بخور سرد

cause-falling-benjamin-leave

دستگاه‌های بخور سرد آسان‌ترین راه برای رساندن رطوبت به گیاه بنجامین هستند. اگر در منزل دستگاه بخور سرد دارید می‌توانید آن را هر از گاهی در نزدیکی گیاه قرار دهید، تا با ایجاد بخار سرد به گیاه رطوبت برساند.

جمع بندی

از آنجایی که گیاه بنجامین یکی از گیاهان پرطرفدار و در عین حال حساسی است، برای نگهداری نیاز به توجه ویژه‌ای دارد. این گیاه همچون گیاهان آپارتمانی دیگری، نیاز به آبیاری مناسب، نور کافی، خاک با زهکشی خوب و دما و رطوبت ایده‌آل دارد. برای اینکه بتوانید از گیاه بنجامین برای طولانی مدت نگهداری کنید، باید شرایط محیط را به خوبی برقرار کنید. در صورتی که این گیاه از آب کافی، نور مناسب، دما و رطوبت کافی برخوردار نباشد، دچار ریزش برگ و آسیب خواهد شد. همچنین با جابجایی‌های مکرر سبب افزایش ریزش برگ‌های بنجامین خواهید شد. پس با توجه به نکاتی که در این مطلب ذکر شد، می‌توانید برای طولانی مدت از گیاه بنجامین به خوبی نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *